JAK PODVRACET SPOTŘEBNÍ CIVILIZACI A JINÉ ÚVAHY

Co můžeme dělat?

14. února 2014 v 15:54 |  Zásady podvraceče
V současné době je ve společnosti znát pohyb směrem k hledání alternativních způsobů života. Jakoby si lidé obecně uvědomovali, že trvale udržitelný rozvoj není trvale udržitelný a že se naše společnost zduřelým spotřebním způsobem života žene do pekel. Přitom nikdo nechce, aby se náš svět rozpadl a propadl do chaosu. Chceme, aby nám bezpečí a pohodlí, které civilzace poskytuje, vydrželo. A cítíme, že je třeba něco dělat.
Jenomže ne každý máme na to, abychom od základů změnili svůj život, odstěhovali se do nějaké komunity nebo na samotu u lesa a žíli soběstačně. Můžeme ale udělat alespoň něco, svět trochu šetřit. Každá kapka je dobrá. Milion kapek je... alespoň kbelík. Smyslem je omezit spotřebu.
Například:
Snažit se pro sebe využívat co nejméně vnějších zdrojů.
Znamená to šetřit elektřinu, plyn a vodu. Dát si třeba cihlu nebo pet láhev s vodou do splachovadla u záchoda, úspornou sprchu atd.
Nakupovat věci z "druhé ruky". Máme-li z toho nedobrý pocit, pak se u nových věcí můžeme rozhodovat, jestli je opravdu potřebujeme. Určitě nikdo opravdově nepotřebuje každé dva roky nové auto nebo co rok nový mobil.
Co můžeme, snažíme se opravit.
Snažíme se plně využívat zdroje vlastní.
Někdo má studnu, někdo zahrádku, jiný šikovné ruce. Na okně v bytě lze pěstovat bylinky nebo borůvky. Moc toho nebude, ale určitě nám to udělá radost a i to něco znamená.
Já mám malinkou zahrádku u řadovky. Pěstuji keře - ostružiny, rybíz, maliny, víno (máme jednu rostlinu a z ní každý rok 20 litrů burčáku :)... Nebaví mě vrtat se v záhoncích, ale na ně tady stejně není místo. Posekanou trávu kompostuji a pak mám pěknou zem pro pokojové květiny a ke keříkům a stromům. (Vešla se mi chrupka, švestka a jablůňka). Ráda bych apelovala na majitele zahrádek v satelitních městečkách. Tyto celé nové čtvrti bývají postaveny na pěkné zemědělské půdě - PĚSTUJTE PROSÍM KDE CO.
Můžeme si šít, háčkovat nebo plést nejen oblečení, vyrobit jednoduchý nábytek (já jsem velmi pyšná na malou vlastnoručně vyrobenou stoličku). Každý umíme něco a není třeba hned všechno vyhodit nebo nakoupit nové...
Když jsme zdroje využili, snažíme se co nejvíc vracet zpátky do oběhu.
- a tak třídíme odpad a použité věci rozdáváme nebo odevzdáváme charitám.
Bude-li hodně lidí důsledných, výrobci šuntů pocítí tlak poklesem poptávky a zase se vrátí k produci menšího množství kvalitnějšího zboží.
Kapitolou samu pro sebe jsou potraviny.
Supermarkety jsou plné potravin, ale mnoho z nich je nekvalitních, mnohdy i přímo škodlivých pro naše zdraví. Ukažmě velkoprodejcům nutících dodavatele tlakem na ceny ke snižování kvality, že jejich produkty nechceme. Nemusíme kupovat mražené potraviny, polotovary a cukrovinky, dokonce ani pečivo. Všechno, co si uděláme sami doma, je levnější a zdravější. Máte pocit, že na výrobu sekané, abyste měli něco studeného na rychlou večeři druhý den, spotřebujete moc elektřiny? Možná, ale ta sekaná k vám nejela kamionen až třeba z Polska, jako to dělá i růženec buřtů.
Já si vyrábím sirupy do vody, jogurty, něco jako Lučinu, dělám rohlíky. Peču chleba, pravý český kvasák. Mám domácí pekárnu a tak mě to stojí minimum práce i času stráveného přípravou. Když jsem konečně pochopila jak na to, přestala jsem chleba úplně kupovat, stejně by ho už můj muž nejedl. Když se k němu někdy dostane, nechutná mu. Recept je v záložce "Recepty a návody". Tam najdete i další náměty na produkty, které je možné a jednoduché si vyrobit doma a tak je přestat nakupovat, nebo tipy, jak nahradit alespoň některé léky přírodními prostředky.
Masovky
Nemusíme se zůčastnich masově reklamou zdůrazňovaných oslav všelijakých svátků a podobně.
Bojkotovat spotřebu lze třeba velmi dobře například na Vánoce. Já už léta nekupuji vánoční stromeček. Mám jeden pěkný smrček už několik let ve velkém květináči na balkóně. Na Štědrý den přijde do pokoje a za tři dny se vrátí ozdobený na balkón. Dělám to i proto, že je mi každý rok moc líto mrtvých stromečků, které se po Vánocích válejí kolem popelnic.
A nejím kapra. Nějak nemohu přenést přes srdce, že na začátku jedenadvacátého století jsou živí tvorové hromadně zabíjeni na ulicích, kde jsou za tímto účelem živí vystavováni a chodníky jsou před svátky lásky, pokoje a míru potřísněny krví. A to nejsem vegetarián.
Jaké další zásady byste navrhli VY?
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Malkiel Malkiel | E-mail | Web | 23. července 2014 v 10:01 | Reagovat

Tuhle jsem si zkoušel uháčkovat džíny, ale moc mi to nešlo, tak jsem si je raději koupil jako vždycky. :D
Ale jo, tvé myšlenky a nabádání jsou určitě ušlechtilé. Jen mi to připadá trochu jako boj proti větrným mlýnům, jelikož touha po zisku a blahobytu je lidstvu vlastní. Tudíž se značná část lidské populace, a to jak producentů, tak konzumentů, bude snažit o přesný opak toho, co navrhuješ.
Navíc nové generace, vyrůstající v nepřetržité informační masáži, už ani jinak uvažovat nedovedou. Což do jisté míry souvisí s klesající přirozenou inteligencí populace euroatlantické civilizace. ;-)

2 Anidea Anidea | E-mail | Web | 23. července 2014 v 20:00 | Reagovat

Máš naprostou pravdu. Ale stejně to musím zkoušet. Je třeba si uvědomit, že nová generace jsou naše děti, kterým tenhe svět a zvyky předáváme my a my jsme to vytvořili. Proto je potřeba se jim alespoň snažit říct, že to jde jinak. A že lidstvo je banda debilů, to je známé už dávno :-)

3 Malkiel Malkiel | E-mail | Web | 23. července 2014 v 20:38 | Reagovat

[2]: Já bych si s tím zase až tak hlavu nelámal. Bude to jejich svět a oni v něm budou žít. A stejně si ten svět udělají podle sebe a ne podle toho, co jim budou radit staří pazdráti s "absolutně nemožnými názory". ;-)  :D

4 Anidea Anidea | E-mail | Web | 23. července 2014 v 22:01 | Reagovat

A stejně si nedám pokoj. Prostě musím zachránit svět :-D

5 Elicha Elicha | E-mail | Web | 11. listopadu 2014 v 1:21 | Reagovat

Celé to - bojkotování konzumu, podvracení civilizace,šedá diverze, to dělám hodně dlouho. před rokem se mi dostala do ruky knížky Jak přežít konec civilizace.mluví mi z duše, lehce psané, splývá to ze rtů, dobře se čte, návody jsou pravdivé- kde je pokračování? :-)
Jsem tichý narušitel, žiji UŽ na samotě, mám staré spotřebiče, nové kupuji jen boty, pěstuji co se dá, přemýšlím, co dál. Až budeš Magdaleno psát další knížku, nabízím se v rámci hearth.net jako ilustrátor Elicha

6 Anidea Anidea | E-mail | Web | 11. listopadu 2014 v 11:50 | Reagovat

[5]: Jsem ráda, že se Ti knížka zdála příjemná :-), díky.
To já jsem zatím civilizaci neopustila... Nemám dost odvahy odejít na samotu. Třeba jednou dozraju anebo to bude nutnost.
Další knížka nebude, řekla jsem lidstvu všechno, co jsem chtěla a víc už nevím :-)
A illustrátora jsem si v nakladatelství vybírat nemohla, dokonce jsem si chtěla udělat obrázky sama, jsem výtvarník, ale MOTTO má vlastní illustrátory.
Děkuji za milý komentář.

7 Elicha Elicha | E-mail | Web | 11. listopadu 2014 v 12:28 | Reagovat

Někdy tak infantilně přemýšlím, jak je Jindřichovi daří 8-O
no, do jdvou útlých knižek jsem si své ilustrace prosadila, vím, že jsou hrozní. Ale zase- když si něco vezmu do hlavy, nedám se zastavit- to samé s knihou-když by se dělala ve vlastní režii- nikdo by do toho nemluvil. Já jsem od tebe necelý rok a bez Prahy se obejdu, nebaví mě to tam, těch 40 let stačilo. Společnost nabrala takové obrátky k něčemu, co můžeme nazvat vlastní skáza, nebo davové šílenství, že se toho nechci pčastnit. Tím nechci říct, že na vesnici je to med- na každou vesnici by měl být manuál, jak s lidmi nakládat, já jsem člověk přímý a otevřený a tady to nějak nejde. každý je příbuzný s každým, - nějak a jsme tu trochu jako exoti. ;-) Ale zaplaťpanbů nikdo neškodí. Ted budu mít 2 ha, zvířata, takovou permakulturu, co by člověk budoval tři generace. Šetřím, ne že bych musela, ale viz výše, mazlím se s půdou i se zvířaty, nějak mě to naplňuje, že nemusím kreslit, či psát. Sem tam obraz prodám, ale- nějak je mi to jedno.Slovo Kariera neznám. Stačí, co je. 8-O Obklopuji se příjemnýma lidma na síti a tu mám toho, tu tamtu. Je to fajn. Jen škoda možná, že ne blíž. Manžel jezdí do prahy dopráce, ale ne na celý úvazek, něco má doma, něco místně, když tak mrkni na web. Moc všeho dobrého a samá příjemná setkávání.

8 J J | 11. listopadu 2014 v 16:57 | Reagovat

Hlavní principy - maximalizovaná nezávislost a soběstačnost, úspory,
zdraví, celková pohoda

Udělat co nejdříve:

- odpojit se od mainstreamových médií (TV, rádio) pro ušetření peněz,
času a mozku

- získat práci s minimem stresu

- získat bezpracný příjem (pronájem, dividendy, prodej, atd.)

- věnovat se charitě (dobře vybrat podle provozních nákladů apod.) a
dobrovolnické práci

- nedávat peníze do bank (inflace, nízká kontrola - mohou být z
různých důvodů zablokovány), ale investovat do obchodů, realit a
zlatých či stříbrných mincí

- nepůjčovat peníze, zvl. ne přátelům (vysoké riziko ztráty včetně
vztahu)

- nerozjíždět obchod s přáteli (v případě neúspěchu může zkrachovat i
přátelství)

- uchovávat korespondenci, nápady, odkazy (občas je prohlédnout),
kontakty (včetně počítače a telefonu), dokumenty (účty, smlouvy, atd.)

Udělat postupně:

- učit se o soběstačnosti, aplikovat ji a sdílet vytvářením
soběstačných skupin s rodinou, přáteli, sousedy atd. v zájmu výměny a
sdílení výrobků, služeb a hromadných nákupů

- nespoléhat na stát (podpora, důchod - tyto systémy mohou zkolabovat)

- stát se podnikatelem, nebýt zaměstnancem (většina vašeho příjmu jde
jiným)

- stát se vegetariánem (obrovská výhoda nad stravou založenou na mase)

- naučit se nehromadit věci, pravidelně se zbavovat rozbitých a
nepotřebných

- domácí vyučování dětí (vyšší kvalita, omezení negativních vlivů)

9 Anidea Anidea | E-mail | Web | 11. listopadu 2014 v 17:49 | Reagovat

[7]: Moc příjemný život :-) Přeju hodně štěstí!
Na vsi jsem žila, vím dobře, co to někdy může obnášet :-D
Jindřich se má dobře. Ondra trochu odrostl a už tak nehuláká a Jindřich s Marunkou mají miminko. Paní Novotná radí a hodně i pomáhá. Nejlepší je, že nikdo z nich nemusí chodit do práce :-)

10 Van Vendy Van Vendy | Web | 12. června 2015 v 10:56 | Reagovat

S lecčím bych souhlasila. Určitě není potřeba nových auto a nových mobilů rok co rok. Věci ze sekáče taky nejsou k zahození, někdy se najdou pěkné kousky. Často si peču nějakou buchtu nebo řezy, opravdu se mi nechce dávat za koláč deset korun a víc, i když, zase, když něco koupím, přispěju k tomu, aby se uživila prodavačka, dovozci i výrobci. Takže ignorovat obchody bych taky nedoporučila, systém musí šlapat, aby se nezhroutil. Spíš zkvalitnění potravin, tam jsem rozhodně pro.
Na druhou stranu, co si doma upečeme, to máme a rozhodně víme, co v tom je. Stejně tak, když někdo choval drůbež, králíky i prasata, věděl, jaké maso konzumuje a čím to bylo živeno.
Ad kapři - já si kapra klidně dám. Byli chovaní pro tento účel, živeni pro tento účel a zabiti pro tento účel. Po svůj krátký život se měli dobře. Horší pro kapra je, když se zakoupí a pak hodí někam do řeky, to už jsem slyšela z více stran, že stejně zahyne, protože už se neumí zadaptovat.
To už je lepší kapra nekupovat vůbec. Ale zase - co na vánoce? Žvýkat tofu? Usmažit si řízky? Nebo si dát lososoa? Ale to je přece taky maso, taky ryby... 8-)

11 Anidea Anidea | E-mail | Web | 12. června 2015 v 20:56 | Reagovat

Ekonomiku podporuju tak, že kupuju suroviny - to hlavně, a pak někdy kvalitní potravin (i když, kdo ví, jestli jsou kvalitní). Ze sekáče mám pár úžasných značkových kousků. Třeba kraťasy od Bosse :-D
U kapra mám problém jen s tím způsobem prodeje konkrétně na Vánoce. Nejsem vegetarián a kapr mi chutná. Ale na Vánoce jím lososa a řízky...
Ani jsem žádného kapra nepouštěla, na ty Vánoce se jich prostě straním :-)

12 Kitty Kitty | E-mail | Web | 13. února 2016 v 21:24 | Reagovat

Vracím se k tomuto článku, dobře jsi udělala, že jsi na něj dnes dala odkaz.
Tvoje nabádání sice nezachrání svět jako celek, ale řada lidí sem chodí a na základě tvých rad a poznatků změnila svoje spotřebitelské chování. I já. Mám čerstvě tvoji knížku a bádám si v ní. Sama už cítím ekologicky, nedávám se zlákat konzumem, ledacos i ve farmě vypěstujeme nebo vylepšíme ze starších věcí. Jsem ráda, že tvůj blog je takový jaký je. Zdravím tě a přeji pěkný víkend :-)

13 Anidea Anidea | E-mail | Web | 13. února 2016 v 22:25 | Reagovat

[12]: Milá Kitty, moc Ti děkuju :-) Vidím, že moje agitky mají aspoň trošku smyslu :-) Vážně, ani nevíš, jakou mám radost.
Farma je báječné místo, kde si můžeš vytvořit kde co. Uděláš toho hodně pro svoje zdraví a svět zároveň! Já to mám v Praze ztížené. Mám malou zahrádku, to jo, ale zvířectvo mít nemůžu. Aby tu kokrhal kohout, lítaly včely nebo byl cítit králičí hnůj, to by mě sousedi hnali... Ale snažím se tam, kde to jde.
P.S. Kde máš nějaký nový článek? :-)

14 Kitty Kitty | E-mail | Web | 14. února 2016 v 9:42 | Reagovat

[13]: Článek potřebuje nápad nebo podnět. Mně teď opět bláznivě lítá tlak, tak se držím při zemi i v psaní. Zítra s tím musí doktoři něco udělat, bojím se ;-)

15 Intuice Intuice | E-mail | Web | 14. února 2016 v 14:31 | Reagovat

Vracím se k článku, divím se, že jsem tady kdysi nereagovala. Já jsem docela pověstná tím, že hodně šetřím, vše. Jsem tak vychovaná. Někdy je to až na škodu, ale jinak - stejně šetřit budu. Prostě - jsem tak nastavená a je mi líto všeho, co se zbytečně vyhodí či zničí.

16 Anidea Anidea | E-mail | Web | 14. února 2016 v 18:48 | Reagovat

[14]: Páni, Kitty, opatruj se. myslím na Tebe. Co s tím, to nevím. Já mám tlak nízký a tak s tím nemám zkušenosti.

[15]: To je moc dobře :-)

17 Kitty Kitty | E-mail | Web | 14. února 2016 v 18:57 | Reagovat

[15]: Mám to taky tak a můžu říct, že si užívám vědomí, že přispívám k ochraně svého okolí. Zní to možná nadneseně - ale začít máme u sebe a pak to bude fungovat. Že je to pěkný pocit - neškodit a bezhlavě neplýtvat? :-)

18 Mirka Mirka | E-mail | 25. dubna 2016 v 22:32 | Reagovat

Zdravím všechny šetřilky a přidávám se k vám tu na webu, v životě to tak dávno mám, protože mám silný vztah k naší Matce Zemi a také už jsem pěkně "stará páka" :-) . Co se děje dnes je zoufalství a mám pocit, že konzum stále více sílí a rovněž bezhlavost lidí, vidím to dnes a denně. Za své útočiště před konzumem považuji svůj malý kousek země u lesa a chatu, kde se snažím co nejvíce neškodně pro zemi existovat,bez TV a rádia, net ten ale mám. Kupuji boty :-) a opravdu jen to, co je nutné. Občas něco držím v ruce v obchodě ale odložím to. Občas přemýšlím i nad přežitím, ale nedaří se mi nic vymyslet. protože způspob uchování zásob se mi zdá neschůdný a také, myslím, že jednou to bude ráz na ráz a ...neobyvatelno.

19 Anidea Anidea | E-mail | Web | 26. dubna 2016 v 18:22 | Reagovat

[18]: VÍTEJ! :-) Čím víc bude takových jako jsi Ty, tím lépe!

20 Naty Naty | 4. května 2016 v 20:18 | Reagovat

Miluju tenhle článek :) Šetřit se snažím, ale někdy něčemu fakt neodolám :-D Hodně jsem teď začala vyrábět blbosti pro radost a tak. Jinak tvou knížkou jsem nakazila další mé dvě kamarádky :-P  :-D

21 Anidea Anidea | 9. května 2016 v 14:17 | Reagovat

[20]: Vítám Tě mezi podvraceče :-) Jsem ráda, že se další kapky přidávají. Pozdravuj kamarádky :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama