JAK PODVRACET SPOTŘEBNÍ CIVILIZACI A JINÉ ÚVAHY

Pravý kvasový chléb

14. února 2014 v 17:50 |  Kuchyně
NEKUPUJTE PSEUDOCHLEBA Z ŘETĚZCŮ! Upečte si vlastní chleba, není to tak těžké.
Než začnete poprvé péct, potřebujete kvásek. Jestli si na to netroufáte, můžete ho získat na kváskové mapě:

Založení kvasu: připravujeme ho zásadně jen ze žitné mouky celozrnné jemně mleté. Je třeba dbát o čistotu všech nástrojů, které při přípravě používáme. Kvas necháme po celou dobu vznikat při pokojové teplotě.
1. den: 100 g mouky a 125 ml teplé, nikoli horké vody, promícháme.
2. den: 50 g mouky a 125 ml teplé vody, promícháme
3. a 4. den: pokaždé 50 g mouky žitné a 60 ml teplé vody a promícháme
5. den: můžeme poprvé péct. Při prvním pečení je těsto řidší. Pro další už upravíme poměr mouky a vody 1:1, jak se píše dál.

Péče o kvas: Pěstujeme ho ve vyšší nádobě volně přiklopené víčkem. Používáme-li ho denně, můžeme ho přechovávat v teple. Pokud méně často, musí být v chladu kolem 8 - 6°C (dole v lednici). Takhle vydrží cca týden.
Snažíme se vždy, aby nám ho po použití v nádobě zbylo málo, aby se co nejvíce obnovoval. Udržíme ho tak při dobrém zdraví. Přikrmujeme ho vždy stejným množstvím vody a mouky (váhově, např. 200 g mouky a 200 g vody). Nejprve do zbylého kvasu v nádobě nalijeme vodu a promícháme, abychom kvas ve vodě dobře rozptýlili a očistili stěny a dno nádoby. Pak vmícháme mouku. Kvas hyne při teplotách nad 45°C a v mraze.

Uchování kvasu - nátěstek: jestliže víme, že delší dobu nebudeme péct, smícháme kvas s moukou tak, aby vzniklo co nejsušší a nejtužší těsto. Vytvarujeme kouli, zabalíme ji do neprodyšného materiálu a uložíme v chladu. Kvas vydrží živý několik týdnu. Oživíme ho smícháním s vodou a moukou.

Bochník 1200 g:
400 g kvasu (obsahuje 200 g žitné mouky celozrnné jemně mleté a 200 ml vody)
180 g žitné mouky celozrnné jemně mleté
380 g pšeničné hladké bílé mouky
360 ml vlažné vody
2 lžičky soli, 2 lžičky kmínu, můžeme přidat 1 lžičku cukru

Vše smícháme v díži nebo míse na knedlíky a hněteme 15 minut, aby se z mouky uvolnil lepek. Těsto se hodně lepí. Pak jej vyklopíme do dobře vymazané a moukou vysypané formy.
Necháme na teplém místě 4 hodiny vzejít a pečeme 1 hodinu. Vkládáme do vyhřáté trouby, kam jsme dali hrneček vody. Prvních 20 minut pečeme při teplotě 220°C, poté 180°C. Hotový chléb ihned vyklopíme na mřížku. Nekonzumujeme jej horký.
Chceme-li bochník nepečený ve formě ale volně na plechu, připravíme těsto výrazně tužší, necháme ho vykynout v moukou vysypané ošatce, po vykynutí velmi opatrně vyklopíme na plech a pečeme stejně jako bochník ve formě.

Chléb v domácí pekárně: suroviny vložíme do pečící nádoby a spustíme program, který začne ihned míchat (Sprint, dort...) Když pekárna zapíská o semínka, vypneme ji a nastavíme pečení s odloženým startem, čas nastavíme na 5 hodin.

Žitnou mouku celozrnnou jemně mletou lze koupit v některých obchodních řetězcích a prodejnách zdravé výživy. Je dražší, ale i tak bochník vychází kolem 16,- až 20,- Kč.


Já mám domácí pekárnu, ve které upeču bochník vážící 1,2 kg (na snímku). Příprava chleba (suroviny do pečící nádoby) a dokrmení kvásku mi zabere necelých 10 minut. Opravdu to není nijak zatěžující práce a nákup, který neobsahuje pravidelně bochník chleba, je skladnější.

Máte-li dojem, že bochník 1200 g je pro vás velký, pak nemůžete jednoduše přepočítat suroviny na menší. Nejmenší, jaký můžete upéct, "dvoutřetinový chleba".
Recept je následující:
400g kvasu - stejně, jako na velký bochník
170 g vody
50 g žitné mouky
250 g bílé hladké mouky
2 slabé lžičky soli, 1 lžička cukru, 2 lžičky kmínu
Pravděpodobně je to proto, že kvas musí být v nějakém minimální množství, jinak hyne. Nevím jistě, čím to je doopravdy, ale prostě mi chleba z menšího množství nevzcházel.

Domácí chléb je vynikající s domácím lehkým sýrem jménem Labneh (familiárně Labi, něco jako slanější Lučina), který zvládně vyrobit každý.
Jestli máte širší záběr, můžete zkusit třeba vlastní opravdové domácí mýdlo.

Takhle vypadá chléb z domácí pekárny:

Tags: domácí výroba potravin, domácí strava, domácí kuchyně
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Světlo Fleshka Světlo Fleshka | 18. února 2014 v 8:21 | Reagovat

To vyzkouším :) Máš pěkný recept, ostatní jsou hrozně nesrozumitelné :) A máš pěkný blog.

2 Anidea Anidea | 18. února 2014 v 10:03 | Reagovat

[1]: Světlo Fleshka:
No já už chleba vůbec nekupuju, už 4 roky. Jíme jenom tenhle. A máš pravdu, když jsem hledala recepty a učila se to, měla jsem v tom zmatek, byly fakt nepřehledný. Tohle je takový kompilát z různých receptů... A fakt funguje :) Dělám to v domácí pekárně, abych se nepředřela.

3 Erkana Erkana | 18. února 2014 v 12:35 | Reagovat

Skusila jsem ho a chutnal mi. I mému manželovi. :-)

4 Anidea Anidea | Web | 18. února 2014 v 12:47 | Reagovat

[3]: Erkana: Informatiku je lepší nevyužívat k blogování :D  :D  :D

5 ravomas ravomas | Web | 22. června 2015 v 17:28 | Reagovat

nebankovní půjčka online javorník O_O

6 bednar bednar | Web | 7. září 2016 v 7:45 | Reagovat

půjčka do výplaty první zdarma :-x

7 Lin Lin | 7. února 2017 v 2:03 | Reagovat

Prosím, chápu to správně, že kvásek se dělá jen jednou a pak se dokola obnovuje?
Jakože po pěti dnech to člověk obnovuje roky?
Děkuji za odpověď

8 Anidea Anidea | E-mail | 7. února 2017 v 18:57 | Reagovat

[7]: Ano, je to přesně tak. Jeden kvásek jsem chovala 4 roky, než jsme ho opustili a odjeli na dovolenou... Tak pěkný už jsem pak nikdy nevypěstovala.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama