JAK PODVRACET SPOTŘEBNÍ CIVILIZACI A JINÉ ÚVAHY

Jak přežít blackout II.

15. března 2015 v 20:00 |  Články
Mám tady na blogu jeden starší článek "Jak přežít blackout". Ve statistikách vidím, že je kupodivu stále hojně vyhledáván, ale zabývám se v něm především bezpečností a řešením situace, když máme v bytě splachovací toaletu a neteče voda. O zásobách potravin a zajištění dalších životních potřeb se zmiňuju jen velmi obecně.
Také jsem psala článek "Plašení", kde jsem psala: "Minulý týden byl jeden můj dobrý známý (kterého velmi dobře znám) na večeři s vysokým armádním činitelem, odborníkem na bezpečnost státu (kterého známe všichni, ale bojím se ho jmenovat) na večeři. Ten činitel po dobrém jídle známému zdůraznil, že je třeba, aby si udělal nějakou menší zásobu pitné vody, trvanlivých potravin a pořídil vařič s malou plynovou bombou. ... Že rozvodná elektrická síť je v tak zoufalém stavu, že může na několik dnů kleknout kdykoli. Jak všichni víme, bez elektřiny se zastaví všechno, ani voda nepoteče." Tento článek je také stále kupodivu často čten a že je to téma oblíbené vidíme i na dalších stránkách, např. ve stati "Česko zvyšuje nouzové zásoby jídla! Je tu snad strach z války?".

I řekla jsem si, že kvůli velkému zájmu o toto téma a jeho možné aktuálnosti je třeba jej trochu rozvést.

Uvažujme tedy, že nastane blackout dlouhý od pěti dnů do několika málo týdnů. Delší by způsobil rozpad naší civilizace. Jak ten zvládnout jsem psala ve své knížce "Jak přežít konec civilizace", takže toto téma probírat nebudeme.

Existuje mnoho textů, které nás nabádají, jak se připravit, ale některé aspekty opomíjejí. Například informovanost nebo zásoby léků.

Informovanost
Když plošně nepůjde proud a výpadek trvá delší dobu, asi bychom rádi věděli, co se děje. Dá se předpokládat, že některé rozhlasové stanice mají záložní generátor, který se jim občas dokonce podaří nahodit, a energetické společnosti jim dodají informace. Možná tam přijede živě promluvit i nějaký oblíbený představitel našeho státu.
Dnes má v telefonu rádio každý, ale mobil může být vybitý. Nabít ho dynamovou nabíječkou je ale docela dlouhá a těžká práce (mluvím z vlastní zkušenosti, jednu mám). Proto bude lepší, když budeme mít malý tranzistoráček na tužkové baterie - a ty tužkové baterie.

Léky
Dnes kde kdo z nás trpí nějakými chronickými zdravotními problémy. Proto je nutné, abychom měli doma zásoby medikamentů, které pravidelně užíváme.
Také bychom měli mít lékárničku zásobenou léky proti běžným neduhům a drobným domácím úrazům.
Hodí se amaretové kapky, živočišné uhlí a endiaron, až zbaštíme nějakou nekvalitní konzervu ze včerejška a neudělá se nám dobře od žaludku. Také bychom měli mít zásobu prostředků proti bolestem, horečce, ucpanému nosu, bolení v krku a dalším průvodním příznakům nachlazení, protože když nás blackout trefí v zimě, pravděpodobně nastydneme.
Sami jistě víte nejlépe, co je třeba.
Pro lepší náladu můžeme přihodit vitamíny v šumivých tabletách.

Hotové peníze
Když nejde elekřina, nefungují bankomaty. Možná nebudou všechny obchody vyrabované a možná i některý otevře. Je třeba mít doma hotovost. Některý ze sousedů může mít nadbytečné zásoby, možná bude někdo prodávat benzín. Za co bychom si to koupili? Ani vaše bytná nemusí kvůli nějakému blackoutu chtít čekat na nájemné.

Další aspekty jsou často probírány, ale pro úplnost si je zopakujeme:

Voda
Především je nutné mít zásoby pitné vody. Můžeme ji přechovávat v kanystrech, tu z kohoutku. Je jasné, že zásobu musíme občas občerstvit, protože i voda se nakonec zkazí.
Nemůžeme-li nebo nechceme dělat zásoby vody, měli bychom mít doma filtr na mechanické nečistoty, tablety na úpravu vody (dají se koupit v každé lékárně) a nebo zařízení, které čistí vodu UV světlem rozsvěcovaným dynamem. Kombinací filtru a tablet nebo UV čističky vyčístíme i vodu z Vltavy (a budeme doufat, že do ní někdo nenalil benzín).
Nepodceňujme ani možnost získat dešťovou vodu. Hrnec na balkóně jí moc nenachytá, ale napíchneme-li někde okap, už by to bylo docela produktivní.

Potraviny
Zásoby jídla si vytvoříme z potravin, které se nemusejí uchovávat v chladu, protože blackout může klidně nastat i v létě. Sem napíšu jen pár tipů, v obchodech pak sami narazíte na mnohou inspiraci. Důležité jsou suchary jakožto náhražka pečiva. Někdo je schopen pozřít i různé potraviny typu Knäckebrot nebo něco na bázi burizónů. Těstoviny (nejlépe kuskus, vaří se minutu), konzervy zeleninové i masové (tady důrazně doporučuji kvalitní, např. Pikok, jedna konzerva vystačí pro tři skromnější osoby), polévky z pytlíku (takové, které se vaří jen krátce), sušené mléko, instantní krupicová kaše, paštiky. Mouka, sůl, olej. Cukr, různé nezdravé sladkosti a sušenky nám umožní doplňovat energii v chladném období. Máslo dobře uzavřené v dóze vydrží bez lednice týden. Vajíčka až čtrnáct dní. Tavené sýry jsou v pořádku i po 3 až 4 týdnech.
V chladném ročním období nám sice bude zima, ale všechno déle vydrží.
Při přípravě zásob zhodnotíme nároky své rodiny. Kdybych neměla děti a nějaké indicie by mě varovaly dopředu, koupila bych si soudek piva a uherák a počkala bych, až zase proud zapnou. Kdo dítě má, bude potřebovat vodu a pestřejší výběr potravin. Nezapomeneme také na zásoby starých marmelád a kompotů, kterých máme jistě všichni doma víc, než bychom si přáli.

Vaření
Plynový vařič s dvoukilovou bombou vydrží 4 až 5 týdnů, když vaříme ráno litr vody na čaj a v poledne např. špagety s konzervou.
Lze také použít malý vařič s tabletami tuhého lihu. Podle mých zkušeností, když jsem měla tablety o průměru kolem 5 cm, se na jedné tabletě uvedl do varu 1 litr vody a pak se přistrčila druhá tableta a uvařila se polévka z pytlíku. Z toho můžete vypočítat množství tuhého lihu, které chcete mít v zásobě.
Stejně jako vařič na tuhý líh nám poslouží prázdná konzerva s několika většími otvory vyvrtanými u horního okraje. Vařič i plechovku musíme mít postavenou na nehořlavém povrchu, abychom si nezpůsobili požár. S nefunkčními hydranty by to nebylo to pravé ořechové. Je to jeden z důvodů, proč vřele doporučuju mít během blackoutu při ruce plně funkční pořádný hasící přístroj.
Je třeba uvážit, že uvést do varu vodu v letním období, kdy má kolem 20°C, trvá mnohem kratší dobu než v zimě, kdy je studená.
Vodu ale nepotřebujeme jen k pití a vaření. Musíme také udržovat v čistotě nádobí, abychom se nakonec neotrávili přemnoženou salmonelou a nepřilákali si domů hmyz z širokého okolí. U jedné američanky jsem četla doporučení, že si máme udělat zásoby nádobí na jedno použití. Je to hygienicky dobrá cesta, ale naše zásoby nutné k přežití by se mohly prostorově dost zvětšit. Dá se také baštit lžící z jednoho ešusu a příbor pak povařit ve vodě, kterou ohříváme na naše další špagety. Snažíme se vařit tak, abychom napatlali co nejméně nádobí. Jako dezinfekční prostředek můžeme používat ocet.
Na zahradní gril na balkóně raději zapomeneme, protože bychom kouřem mohli obtěžovat sousedy, potřebujeme zásobu dřevěného uhlí a něčeho na podpal a navíc bychom na sebe upozornili případné hladové lupiče. Vůně vařeného jídla by je mohla přilákat a to by nás mohlo stát život.

Oheň a světlo
To je asi jasné. Dost sirek nebo spolehlivých zapalovačů. No a svíčky nebo petrolejku (a zásobu petroleje).

Teplo
Bydlíme-li v bytovém domě a nemáme komín, je to problém velmi špatně řešitelný. Existují plynové zářiče, ale ty jednak hodně žerou a jednak se nesmějí používat v uzavřeném prostoru, protože spotřebují kyslík. Během topení musíme zároveň větrat, abychom se dožili konce blackoutu. Nemůžu s klidním svědomím doporučit ani ohromně kreativní improvizaci s plechovou rourou vystrčenou z okna a kamny v obýváku připojenými k té rouře. Když totiž nejde elektřina, nebudou fungovat ani mobilní sítě ani pevné linky a tak si nezavoláme hasiče. V bytech se budeme muset spíš před chladem chránit pasívně. Chce to teplé oblečení a kvalitní spacáky.
Kdo má komín, může mít kamna. Pak jistě ví, že už potřebuje jen zásobu paliva a ani nemusí řešit problémy s vařením.

Hygiena
Voda je v tomto období příliš cenná, než abychom se nějak marnotratně myli. Budeme používat především vlhčené ubrousky, které dnes kupují maminky na pokakané zadečky svých miminek. Pár dnů se to vydržet dá.
Na začátku článku jsem se zmínila i o problému s nefunkčí splachovací toaletou. Stačí ji párkrát použít a velmi rychle z našeho bytu vytvoří téměř neobyvatelné prostředí. Místo ní tedy používáme kvalitní silné pytlíky původně určené do odpadkových košů. Doporučuji si jich připravit větší zásobu. Můžeme si vytvořit nějakou improvizaci, jako je třeba pytlík vložený do kbelíku a okraj pytlíku hrnutý kolem okraje kýble. Pokaždé, když pytlík použijeme, pečlivě ho zavážeme a pro jistotu vložíme do většího. Vyvarovat se používání toalety je nutnější, než bychom tušili. Kdo totiž splachovací záchod používat bude a logicky ho nespláchne dostatečným množstvím vody, ucpe si potrubí. Po skončení backoutu ho pak čeká velmi nepříjemné řešení tohoto problému. V bytovém domě pak ještě poděkování od ostatních obyvatel.

Odpadky
Budeme překvapeni, kolik odpadu dokážeme vyprodukovat za den. Proto i na domovní odpad musíme mít významnou zásobu silných pytlů. Neplníme je příliš, abychom je mohli dobře zavázat. Odpadky velmi rychle začnou zapáchat a budeme si je asi muset nechat doma, protože může být nebezpečné zbytečně opouštět byt.
Nezapomeňme také na mrazák. Když se nám v něm potraviny, které jsme nestačili ihned na počátku blackoutu sníst, začnou roztékat, musíme je také včas zabalit do pytlů.

Bezpečnost
Toto je velmi důležitý aspekt pro přežití a bývá také opomíjen. Je důležitější než potraviny, protože v nejhorším těch pár dnů přežijeme na zásobách alkoholu a starých kompotech ze špajzu.
Jak jsem psala v odstavcích o vaření a teple, při výpadku komunikačních sítí si nezavoláme pomoc. Musíme být opatrnější než jindy, abychom si nezpůsobili nějaký úraz a snažíme se nad blackoutem nenervovat a nevztekat, abychom si nepřivodili infarkt nebo mrtvici, protože si prostě nezavoláme záchranku. Chtělo by to dobře nastudovat zásady první pomoci pro různé nepříjemné situace. Kdyby nás něco nakonec potkalo, je třeba si uvědomit, že nemocnice fungují, neboť mají generátory a pokud mají i rozum, pak také dost nafty. Máme-li rozum i my, v nádrži našeho vozu je také dost paliva, takže pokud už skončily pouliční nepokoje vyvolané rabováním obchodů, můžeme postiženého dopravit do nemocnice.
Stejně tak si nezavoláme policii, když nás napadnou spoluobčané, kteří si nevytvořili zásoby vody a pud sebezáchovy spolu s jejich nedobrou povahou je přivede na nápad, že tyto zásoby seberou nám. Jak jsem napsala na začátku, tato stránka bezpečnosti je podrobněji rozbrána v článku "Jak přežít blackout" a je prioritní pro naše přežití. Zdůrazňuji, že by bylo lepší během blackoutu vůbec nevycházet z domova. Když otevřeme dveře, někdo může ihned využít příležitosti. Není od věci absolvovat pár lekcí nějakého kurzu sebeobrany, abychom nebyli zcela bezmocní. Umět se uhájit se hodí i v jiných životních situacích než jen při backoutu. Něco málo o tom najdete v článku "Já a pouliční nepokoje".

Asi je jasné, že tento text je určen především lidem ve městech. Venkovská stavení bývají vybavena kamny, na zahradách jsou studny, které představují cenný zdroj pitné vody, a většinou tam lidé mají i nějaké zásoby potravin. Týká se jich spíše větší nebezpečí před vyhladovělými zloději. Uhájit byt v osmém patře panelového domu před ozbrojenými násilníky je menší problém než uhájit rodinný dům. Všechno má svoje výhody i nevýhody.
Největší výhoda by ale byla, kdyby nás žádný blackout nepotkal.

Máte nějaké další tipy a vlastní nápady? Napište je do komentářů, nikdy jich není dost.

 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Kitty Kitty | E-mail | Web | 15. března 2015 v 20:56 | Reagovat

Docela jsi mě vyděsila. Věřím ale, že se bude zatmění stěhovat po Zemi a dají se přesouvat zásoby elektřiny. Zatím mi to připadá jako poplašná zpráva. Není dost času na komplexní přípravu. Asi všechno zavřeme, pustíme kamery na baterky a přespíme případný blackout. Celý den jsem nespala ani nepamatuju. Ale - budu nahlížet, co sem bude přibývat. Jedna nikdy neví 8-O

2 Anidea Anidea | E-mail | Web | 16. března 2015 v 8:53 | Reagovat

[1]: Já si myslím, že se nic nestane, energetici se dušují, že jsou připravení. Kdybych věřila, že ten blackout opravdu bude, docela bych se připravovala hodně, ale nijak zvlášť nenakupuju ani nešílím. Ale jak píšeš, jedna nikdy neví a je dobré si uvědomit některé skutečnosti. Například že při blackoutu nemusí být venku bezpečno.

3 andorea andorea | 16. března 2015 v 13:41 | Reagovat

[2]: Také si myslím, že to zatmění proběhne v pohodě. Jinak z těch bodů mám většinu splněnou (povodeň a týden bez vody člověka vyškolí), ale některé nemám jak vyřešit. Třeba teplo by byl problém. To pak musím jen spoléhat, že by blackout byl v létě. :-D

4 Melissa Melissa | Web | 16. března 2015 v 14:21 | Reagovat

Ty to tady píšeš,jak když má skončit svět...Já se na zatmění slunce těším:)!Vždyť je to nádherný úkaz,který se nevidí každý den.Spíš mi vadí to,že jestli bude ošklivě,neuvidíme zase nic... :-P

5 Sugr Sugr | E-mail | Web | 16. března 2015 v 20:47 | Reagovat

Ty média dokáží lidi nastrašit, snad se nic nestane, musíme tomu věřit.

6 Milan Milan | E-mail | 16. března 2015 v 23:15 | Reagovat

Pěkně napsáno. Zásadní problém je, že blackout může nastat kdykoliv, tedy nepočítat jen se zatměním slunce ... Není od věci být připraven.

7 Anidea Anidea | E-mail | Web | 17. března 2015 v 8:50 | Reagovat

[3]: No, jak jsi tu psala - 6 dní bez vody byla pecka! Kdyby nebyl blakout v létě, taky si nezatopím. Nevím to jistě, ale myslím, že by mohl fungovat plynovod, ten snad na elektřině závislý není...

[4]: Já nestraším ŽE se něco stane. Píšu o tom, jak nepanikařit, kdyby se stalo :-) Na zatmění se těšíme všichni. Je mi líto, že dcera musí do školy. Zatmění by se mělo pořádat až odpoledne...

[5]: Taky si myslím, že se nestane nic. Jak už jsem tu psala - to bych jinak plašila, kdybych se vážně obávala :-)

[6]: Dík :-). Ano, blackout může nastat kykoliv, o tom jsem psala v článku Plašení. Bohužel z toho plyne, že těžko bude mít někdo doma soudek piva. Tenhle článek jsem psala jednak proto, že mě tohle téma zajímá a jednak proto, že lidé si některá nebezpečí neuvědomují. Kdyby k něčemu někdy došlo, třeba si vzpomenou a zachrání se.

8 Anidea Anidea | E-mail | Web | 17. března 2015 v 10:20 | Reagovat

[4]: P.S. Četla jsem Tvůj článek Tajemnství, ale nemůžu ho komentovat, nemám účet nikde podle Tvého výběru. Článek je skvělý. Člověk je lidskou bytostí a nemusí tedy podlehnout každému volání přírody jako zvíře...

9 Melissa Melissa | Web | 18. března 2015 v 0:58 | Reagovat

[8]:Proč nepíšeš normálně do komentářů...?Žádný účet nepotřebuješ.Jinak díky za pochvalu:) :-P

10 Anidea Anidea | E-mail | Web | 18. března 2015 v 22:31 | Reagovat

[9]: Vážně mi to nejde...

11 Elis Elis | Web | 19. března 2015 v 17:21 | Reagovat

Já jsem se pro jistotu zásobila, ale v práci všichni tvrdí, že se nemůže nic stát, že odborníci vědí jak na to a že to zvládnou, tak jsem zvědavá...

12 pizlik1 pizlik1 | E-mail | Web | 19. března 2015 v 17:36 | Reagovat

Já koukám na pořady o přežití, takže bych si dokázala pomoci.

13 andorea andorea | 19. března 2015 v 20:19 | Reagovat

[7]: Plyn by zřejmě fungoval, tak možná bych si uvařila, ale plynový kotel na topení potřebuje elektřinu, tak to bych měla smolíka. :-?

14 Anidea Anidea | E-mail | Web | 19. března 2015 v 21:05 | Reagovat

[11]: Taky si tak nějak myslím, že by museli být (ti odborníci) úplní blbci, kdyby na to nemysleli dopředu.

[12]: Věřím. Já ne ně sice taky koukám, ale chybí mi Tvoje fyzička :-)

[13]: No, ten plynový kotel na elektřinu - to je zrada. Taky ho máme. Ale ono se nic nestane :-) Už se moc těším na zatmění :-)

15 chudobka1970 chudobka1970 | Web | 20. března 2015 v 10:51 | Reagovat

Prozatím zatmění probíhá normálně. Tvoje rady jak se připravit znám z tvé knihy. Spoustu užitečných rad jsem vyzkoušela. Je dobré vědět, co dělat když...Ale nepřivolávejme nic špatného. Toho, co tu je zrovna te´d, je někdy až moc O_O  :D  :-D  :-D  :-D

16 Van Vendy Van Vendy | Web | 20. března 2015 v 12:16 | Reagovat

[10]: V těch komentářích musíš sjet až úplně dolů, zlati, a tam se dá komentovat už bez problémů. Melissa má dvoje komentáře. Zkus ty spodní. ;-)

17 Van Vendy Van Vendy | Web | 20. března 2015 v 12:17 | Reagovat

K článku - doufám, že tahle situace nenastane, což neznamená, že nemusí jednou nastat. Nerada bych řešila tyto problémy, stačí ty, co máme... ale kdyby to přišlo, opravdu by byl pořádný chaos.
Raději zatmění, které proběhne tak jako minulá zatmění.
A jinak, dobré rady pro přežití!

18 Anidea Anidea | E-mail | Web | 20. března 2015 v 12:35 | Reagovat

[15]: Bylo zvláštní, jak svět potemněl, viď? K těm radám - většinu věcí jsem vyzkoušela a některé věci používám normálně, třeba si vaříme mýdlo. Je to moc zábavné.

[16]: Je vidět, že zlatí není moc bystré :-D

[17]: Taky doufám, že se ničeho ošklivého nedožiju. O sebe tolik strach nemám. Bojím se, aby moje dcera měla klidný život jako já...
Díky, za nejlepší radu považuju tu s pytlíky do koše. Moc se mám to osvědčilo (netekla kdysi 2 dny voda a tak bylo co řešit).

19 Van Vendy Van Vendy | Web | 21. března 2015 v 21:25 | Reagovat

[18]: Ad pytlíky, to si dovedu představit. V tomto případě se osvědčí stará dobrá dřevěná budka se srdíčkem. Jenže, kde ji vzít třeba v paneláku, žejo... kyblíky taky toho moc nevyřeší, když nejdou kam vylít.

K zatmění - vidíš, nějak mě minulo, nebylo mi dobře, tak jsem spíš odpočívala. Ale všimla jsem si, jak bylo venku nějak divné světlo, takové trochu pohaslé. Ono je docela zajímavé sledovat i ten vedlejší efekt onoho zatmění...
A nakonec už máme za sebou nejen zatmění, ale i první jarní den. A že byl docela hezký! :-)
P.S. zlatí si toho jenom nevšimlo. Já si toho taky nevšimla, až Melissa mě na to dodatečně upozornila. Takže, v pohodě... :-D

20 Anidea Anidea | E-mail | Web | 22. března 2015 v 20:27 | Reagovat

[19]: To mě mrzí, že nejsi v poho. Taky jsem nějaká špatná, ale co člověk nadělá. Snad nás to jaro postaví na nohy. Zlatí už napsalo komentář - podle Tvých jasných pokynů. :-)

21 Van Vendy Van Vendy | Web | 23. března 2015 v 23:56 | Reagovat

[19]:Ale já jsem celkem v pohodě :-D To s komentářem už se mi stalo dřív, takže od té doby už vím, jak to funguje... A zlatí je moc šikovné! :-D  ;-)  :-D

22 Anidea Anidea | E-mail | Web | 24. března 2015 v 17:59 | Reagovat

[21]: Ještě jednou dík a opatruj se :-)

23 AMS AMS | 13. května 2015 v 11:14 | Reagovat

Je otázkou na co jsou a na co nejsou energetici připraveni. Ona je to totiž tak trochu duchařina a velký blackout zatím v Evropě nikdo nezažil. Dovedu si představit scénář třeba delší silné sněhové bouře, která postihne 3/4 Evropy - poničí rozvodné sítě, zkomplikuje dopravu, omezí dodávku pitné vody a PHM... A než se vše dá do kupy, týden nebo dva budou lidé odkázaní jen sami na sebe. Nikam se nedostaneme kvůli zapadaným cestám, bez elektřiny nepůjdou výměníky tepla a obchody neotevřou, protože nepříjdou zaměstnanci. To pak teplý spacák, vařič a 10 kg rýže ze zásob ve špajzu budou otázkou přežití nebo nepřežití. A minimálně obušek, pokud člověk nežije na samotě u lesa. Jak zní ta poučka? Že společnost se rozpadá po třech dnech bez jídla? 8-O

24 Anidea Anidea | E-mail | Web | 13. května 2015 v 18:25 | Reagovat

[23]: Ano, Tebou popsaný scénář by nastat mohl. Jen bych myslela, že místo rýže by byl lepší pytel kuskusu. Rýže se dlouho vaří a není moc výživná :-) Bezpečnost by byla asi nejdůležitější, nejlíp by bylo nevylézat z bytu a dělat, že tam nikdo není...

25 AMS AMS | 28. května 2015 v 11:00 | Reagovat

No, já osobně, pokud bych neměl zásoby, bych teda začal "sklízet" jako první byty, ve kterých nikdo není. Riziko by tam bylo nejmenší. Pokud bych měl pár lidí k ruce, tak by mi asi na obsazenosti bytu nesešlo už vůbec. V takovém případě je dobrým argumentem proč můj byt nechat na pokoji střelná zbraň. Pár výstřelů nad hlavu člověku rychle změní žebříček hodnot... Ale to už se bavíme o extrému. Mě třeba dost zaujala současná situace v Praze- Dejvicích. Neteče voda, taková prkotina, a jaké jsou s tím problémy. Nejvíc se mi asi do hlavy vryl záběr z televizních novin, kde bábinka stojí s pet lahví u cisterny a snaží se jí naplnit. A voda valí všude okolo. Na 1,5 litru do flašky vyteče 5 litrů na silnici. Kolikrát za den takhle asi bude plnit? A na kolik lidí tedy ta jedna cisterna bude stačit? Kolik lidí má doma aspoň 10ti litrový kanystr? A kolik z nich si vzalo trychtýř (nebo kyblík)? A to opravdu není krize, kdy by vám nabranou vodu po cestě domů někdo ještě mohl ukrást... :-?

26 Anidea Anidea | E-mail | Web | 28. května 2015 v 21:46 | Reagovat

[25]: Prázdné byty během blackoutu bych nechala být. Na to přijde čas až po rozpadu civilizace. Střelná zbraň by byla pak argument nejsilnější a jediná možnost, jak přežít počáteční období.
Ty záběry v televizi jsem viděla. Ze židle mě zvedl třicátník v plné síle, který nabíral vodu jako ta babička. Debilně strkal petku do proudu a většinu vody camral na zem. Vodaři a ostatní obyvatelé ho měli ihned zlynčovat! Taková bezohlednost! Kanystry lidi mívají, ale od benzínu. Proč si nevzal kýbl? Správně na tuhle situaci upozorňujete. Představa, že nefunguje nic a lidé se takhle chovají, není nic moc. Že by lidstvo už úplně zpitomělo? Kolik je takových jako ten pán (bábince odpouštím)?

27 AMS AMS | 30. května 2015 v 12:46 | Reagovat

Lidé se v krizových chvílích často chovají naprosto iracionálně. Když si k tomu připočteme další jevy běžné v dnešní společnosti - starost jen o sebe, změkčilost, zblblost z televize a "společenský cynismus", lze si představit jak by to v době nějaké větší krize mohlo vypadat. :-(

S těmi prázdnými byty bych si nebyl tak jistý. Živly, které mají problém žít podle pravidel normální společnosti za běžných podmínek by podle mě začly "se sklizní" poměrně brzo. Jasně, z počátku by nešly jen po vodě a jídle, ale i po elektronice, špercích a jiných cennostech. Fakt, že je minimalizovaná možnost přivolat na pomoc silové složky (PČR, MP, atd...) je hodně silný motivátor a dává zárověň jakýsi pocit beztrestnosti. Viz chatové kolonie v zimě...

Ke střelné zbrani - ano, určitě by se při rozpadu civilizace hodila, ale co třeba takovýhle scénář: Dva dny nejde proud, s rodinou jste zavření doma a někdo vám začne bušit na dveře. Přes kukátko vidíte dva muže v ušpiněných hadrech s tyčemi v rukou. Co teď? Dělat mrtvého brouka? Vypáčí dveře a co pak? Boj muže proti muži ve stísněných prostorech bytu. No to hodně štěstí. Otevřít? No víceméně ta samá varianta jako výše. Pochybuju, že je ukecáte. A pokud ano, přinejmenším odnesou vám zásoby. Budete zdraví, ale bez prostředků. A co otevřít a promluvit si s nimi přes mířidla pistole? Direktivní a rozhodný tón podpořený zbraní situaci vyřeší. Nejspíš i bez střelby... A relativně bezpečně. Oproti slznému plynu, obušku, paralyzéru nebo noži má totiž střelná zbraň obrovskou výhodu - funguje na dálku. A pokud se téhle výhody nevzdáte, nikdo si na vás jen tak nepřijde... Podle mě by každý prepper měl uvažovat o pořízení střellné zbraně a nějakém základním tréninku s ní ;-)

28 Anidea Anidea | E-mail | Web | 30. května 2015 v 20:32 | Reagovat

[27]: Ono, pokud se o blackoutu nebude vědět dopředu nebo nenastane zrovna o víkendu, těch prázdných bytů moc nebude.
K té bezpečnosti - známým doporučuju, aby si udělali pár lekcí nějaké sebeobrany. Já jsem chvilku chodila na Wing Tsun s podtitulem pouliční nepokoje (psala jsem o tom i článek "Já a pouliční nepokoje" tady v rubrice Drobky pro mírné pobavení). Hodí se to i jindy, než při blackoutu. Proti střelné zbrani to nepomůže, ale ne každý je schopen si ji pořídit nebo pak použít. Kdyby došlo na nejhorší, přežijou jen ti nejbezohlednější. Byty obydlené starými a bezmocnými lidmi budou napadené jako první, spíš než ty prázdné...
Máte naprostou pravdu, že se lidé často chovají velmi iracionálně a jsem ráda, se někdo, například vy, nad tím vším zamýšlí. Proto jsem psala tenhle článek, aby se lidé trošku zamysleli :-)

29 AMS AMS | 5. června 2015 v 8:21 | Reagovat

Pokud je to v rovině zamyšlení a nepřechází to do obsese, tak je vše OK :-D  
Jinak doporučuji pro trošku inspirace kouknout třeba na weby rozpad.cz nebo preppers.cz. Snad to nebudete brát jako reklamu... ;-)

30 Anidea Anidea | E-mail | Web | 5. června 2015 v 13:27 | Reagovat

[29]: To, že jsem paranoidní ještě neznamená, že po mě nejdou :-D Na Rozpadu mě znají, psali tam o mojí knize. Na preppers kouknu.

31 WinstonBob WinstonBob | E-mail | Web | 1. března 2017 v 14:21 | Reagovat

thanks due to the fact that this countless informative website, finance up the massive jobless check out this <a href=http://onlinecasinos-x.com>casino</a> offers    , buy <a href=http://www.sextoysfun.net>sex toys</a>

32 Pharmd97 Pharmd97 | E-mail | Web | 11. května 2017 v 18:22 | Reagovat

Hello!<a href="http://via3indian.com/#1.html">viagra from india</a>

33 generic_viagra generic_viagra | E-mail | Web | 19. května 2017 v 16:09 | Reagovat

Whats Taking place i am new to this, I stumbled upon this I have found It positively helpful and it has aided me out loads. I hope to contribute &amp assist other users like its helped me. Great job.

34 buy buy | E-mail | Web | 20. května 2017 v 10:20 | Reagovat

Im thankful for the post. Great.

35 cialis cialis | E-mail | Web | 22. května 2017 v 2:32 | Reagovat

I think this is one of the most important info for me. And i am glad reading your article. But wanna remark on few general things, The web site style is ideal, the articles is really excellent  D. Good job, cheers

36 payday_loans payday_loans | E-mail | Web | 26. května 2017 v 22:55 | Reagovat

I've been absent for a while, but now I remember why I used to love this site. Thank you, I'll try and check back more frequently. How frequently you update your site?

37 buy_cialis buy_cialis | E-mail | Web | 27. května 2017 v 0:44 | Reagovat

I just like the helpful information you provide on your articles. I will bookmark your blog and test once more here frequently. I'm moderately certain I will learn many new stuff right here! Best of luck for the next!

38 order_cialis order_cialis | E-mail | Web | 28. května 2017 v 21:48 | Reagovat

acquiring equivalent rss snag? Someone who's going to be aware of nice retort. Thnkx

39 de de | E-mail | Web | 29. května 2017 v 1:04 | Reagovat

It's actually a great and helpful piece of information. I am glad that you just shared this useful information with us. Please stay us up to date like this. Thank you for sharing.

40 cialis|generic cialis|generic | E-mail | Web | 30. května 2017 v 20:13 | Reagovat

I am no longer sure the place you're getting your info, but great topic. I needs to spend a while studying much more or understanding more. Thanks for wonderful info I was on the lookout for this info for my mission.

41 viagra_cheap viagra_cheap | E-mail | Web | 2. června 2017 v 7:08 | Reagovat

I  conceive you have  remarked some very interesting points ,  regards  for the post.

42 AndrewFlova AndrewFlova | E-mail | Web | 11. června 2017 v 23:57 | Reagovat

what are cash advance stores

      http://nofaxpaydaynvz.com/ - payday loans online

    <a href="http://nofaxpaydaynvz.com/">no faxing payday advance</a>

    loan locations

43 AndrewFlova AndrewFlova | E-mail | Web | 12. června 2017 v 1:33 | Reagovat

what is the best quick loan to get

      http://nofaxpaydaynvz.com/ - payday loans online

    <a href="http://nofaxpaydaynvz.com/">faxless payday loan</a>

    payday loans wynnum

44 AndrewFlova AndrewFlova | E-mail | Web | 12. června 2017 v 13:35 | Reagovat

payday cash advance chino

      http://nofaxpaydaynvz.com/ - faxless payday loans

    <a href="http://nofaxpaydaynvz.com/">no fax payday loans</a>

    payday advance wahiawa

45 generic_viagra generic_viagra | E-mail | Web | 16. června 2017 v 6:12 | Reagovat

Rattling nice pattern and good subject matter, hardly anything else we need  D.

46 personal personal | E-mail | Web | 26. června 2017 v 21:36 | Reagovat

Hmm it looks like your site ate my first comment it was extremely

47 cash cash | E-mail | Web | 27. června 2017 v 5:21 | Reagovat

whoah this weblog is wonderful i love studying your posts. Stay up the great work! You know, many individuals are searching round for this info, you can aid them greatly.

48 with with | E-mail | Web | 28. června 2017 v 16:14 | Reagovat

You are my inspiration , I  have  few  web logs and  very sporadically  run out from to  brand.

49 MoreFlova MoreFlova | E-mail | Web | 14. července 2017 v 16:11 | Reagovat

cialis farmacia costo

      http://buycccialisonline.com/ - cialis

    <a href="http://buycccialisonline.com/">cialis</a>

    cialis sri lanka

50 ValyaFlova ValyaFlova | E-mail | Web | 26. srpna 2017 v 15:29 | Reagovat

buy cialis online nl

      http://buycialisonlineji.com/ - canadian cialis

    <a href="http://buycialisonlineji.com/">cialis canada</a>

    order cialis in louisiana

51 MoledFlova MoledFlova | E-mail | Web | 28. srpna 2017 v 11:53 | Reagovat

cialis werking

      http://cheapcialisuik.com/ - online cialis

    <a href="http://cheapcialisuik.com/">generic cialis</a>

    cialis levitra cost comparison

52 MoledFlova MoledFlova | E-mail | Web | 28. srpna 2017 v 16:19 | Reagovat

cialis in las vegas

      http://cheapcialisuik.com/ - cialis

    <a href="http://cheapcialisuik.com/">online cialis</a>

    things know cialis

53 MoledFlova MoledFlova | E-mail | Web | 28. srpna 2017 v 18:03 | Reagovat

vente de cialis franc

      http://cheapcialisuik.com/ - tadalafil online

    <a href="http://cheapcialisuik.com/">generic cialis</a>

    cialis 5mg in half

54 MoledFlova MoledFlova | E-mail | Web | 28. srpna 2017 v 21:44 | Reagovat

cialis professionale canadese

      http://cheapcialisuik.com/ - cheap cialis

    <a href="http://cheapcialisuik.com/">cialis</a>

    cialis testimoni

55 MoledFlova MoledFlova | E-mail | Web | 29. srpna 2017 v 5:58 | Reagovat

cialis preis wirkung

      http://cheapcialisuik.com/ - generic cialis

    <a href="http://cheapcialisuik.com/">tadalafil</a>

                        5 mg cialis cheap

56 MoledFlova MoledFlova | E-mail | Web | 29. srpna 2017 v 11:27 | Reagovat

cialis order europe finland

      http://cheapcialisuik.com/ - cheap cialis

    <a href="http://cheapcialisuik.com/">tadalafil generic cialis</a>

    kjop cialis

57 MoledFlova MoledFlova | E-mail | Web | 29. srpna 2017 v 15:08 | Reagovat

cialis cost price

      http://cheapcialisuik.com/ - cialis

    <a href="http://cheapcialisuik.com/">generic cialis</a>

    visit our site chip cialis

58 MoledFlova MoledFlova | E-mail | Web | 29. srpna 2017 v 16:05 | Reagovat

pillole di campione di cialis

      http://cheapcialisuik.com/ - generic cialis

    <a href="http://cheapcialisuik.com/">online cialis</a>

    50mg cialis for sale

59 MoledFlova MoledFlova | E-mail | Web | 29. srpna 2017 v 18:17 | Reagovat

shoppers drug mart cialis

      http://cheapcialisuik.com/ - tadalafil online

    <a href="http://cheapcialisuik.com/">cialis</a>

    cialis la india

60 MoledFlova MoledFlova | E-mail | Web | 29. srpna 2017 v 19:07 | Reagovat

cipla cialis online canada

      http://cheapcialisuik.com/ - tadalafil online

    <a href="http://cheapcialisuik.com/">cialis</a>

    cialis sales prescription

61 MoledFlova MoledFlova | E-mail | Web | 29. srpna 2017 v 20:16 | Reagovat

cialis online thailand

      http://cheapcialisuik.com/ - cheap cialis

    <a href="http://cheapcialisuik.com/">tadalafil generic cialis</a>

    cialis two 5mg equal 36 hour

62 MoledFlova MoledFlova | E-mail | Web | 29. srpna 2017 v 21:05 | Reagovat

only here buy cialis online

      http://cheapcialisuik.com/ - cialis

    <a href="http://cheapcialisuik.com/">tadalafil online</a>

    pharmacy rx one achat cialis

63 MoledFlova MoledFlova | E-mail | Web | 29. srpna 2017 v 22:10 | Reagovat

cialis nachnahme viagr

      http://cheapcialisuik.com/ - cialis

    <a href="http://cheapcialisuik.com/">cialis online</a>

    generic cialis new zealand

64 MoledFlova MoledFlova | E-mail | Web | 29. srpna 2017 v 23:18 | Reagovat

lilly cialis 20

      http://cheapcialisuik.com/ - online cialis

    <a href="http://cheapcialisuik.com/">tadalafil generic cialis</a>

    costo del medicamento cialis

65 MoledFlova MoledFlova | E-mail | Web | 30. srpna 2017 v 1:14 | Reagovat

cialis generic

      http://cheapcialisuik.com/ - cialis

    <a href="http://cheapcialisuik.com/">buy cialis</a>

    just try! buy cialis pill

66 MoledFlova MoledFlova | E-mail | Web | 30. srpna 2017 v 1:51 | Reagovat

cialis generic

      http://cheapcialisuik.com/ - cheap cialis

    <a href="http://cheapcialisuik.com/">cheap cialis</a>

    walmart pharmacy and cialis

67 MoledFlova MoledFlova | E-mail | Web | 30. srpna 2017 v 4:30 | Reagovat

cialis symptoms overdose

      http://cheapcialisuik.com/ - cialis online

    <a href="http://cheapcialisuik.com/">online cialis</a>

    cialis order europe finland

68 MoledFlova MoledFlova | E-mail | Web | 30. srpna 2017 v 6:50 | Reagovat

cialis once a day generic

      http://cheapcialisuik.com/ - online cialis

    <a href="http://cheapcialisuik.com/">cheap cialis</a>

    achat cialis ordonnance

69 MoledFlova MoledFlova | E-mail | Web | 30. srpna 2017 v 7:57 | Reagovat

il cialis fa mal

      http://cheapcialisuik.com/ - online cialis

    <a href="http://cheapcialisuik.com/">cheap cialis</a>

    look here women cialis

70 GelesFlova GelesFlova | E-mail | Web | 25. září 2017 v 21:23 | Reagovat

acquisto cialis in australia

      <a href=http://cheapjicialis.com/>buy cialis online</a>

    <a href="http://cheapjicialis.com/">cheap cialis online</a>

    generic cialis uk pharmacy

71 Brandondot Brandondot | E-mail | 17. října 2017 v 16:34 | Reagovat

Brtvlarrc
Цена кожаные <a href=https://www.1prikid.ru/koshelki-portmone/>кошельки женские</a> шанель, Купить <a href=https://www.1prikid.ru/koshelki-portmone/>кошельки женские</a> интернет мaгaзин гермес

72 Colinpielt Colinpielt | E-mail | Web | 19. října 2017 v 9:53 | Reagovat

cvs pharmacy bristol ct  <a href=http://www.palimpalem.com/1/librium/>http://www.palimpalem.com/1/librium/ </a>  cheap birth control pills

73 PeterTen PeterTen | E-mail | Web | 28. října 2017 v 10:08 | Reagovat

3 day diet pill  <a href=http://qsymia.luvbirds.com/>http://qsymia.luvbirds.com/</a>  university of pennsylvania school of medicine

74 CarmenArisp CarmenArisp | E-mail | Web | 8. prosince 2017 v 3:45 | Reagovat

apple cider vinegar tablets  <a href=http://tramadol.creatupropiaweb.com/>tramadol.creatupropiaweb.com</a>  increase penis size without pills

75 TimothyTom TimothyTom | E-mail | Web | 13. ledna 2018 v 16:50 | Reagovat

Earn on the Internet from $ 5000 per day, do not strain, the details are here: http://pagebin.com/9oOGkYHo

jackpot city online casino gratis, online casino 18 years old, can you make money off google adsense, free online casino win real money, casino online games free download, paypal transfer pending review, legitimate money making websites, how to make money teaching guitar pdf
, transfer funds from credit card to paypal, how to make money online videos, convert cc to ml calculator, how to win money playing online games, jugar a casino gratis tragamonedas, игры казино играть онлайн бесплатно, a way to make money online, online casino dealer hiring 2015 makati, best way to make money online paypal, ways to earn extra cash, earn money online india 2015
, way to make easy money fast, how do i pay a paypal money request, ways to make money at home part time, how to make money online with android mobile, how make big money online, how to making money at home, how to get money taking surveys, online casino martingale system

77 Bernardgab Bernardgab | E-mail | Web | 14. března 2018 v 21:07 | Reagovat

foods for brain health  <a href=http://tramadol.forumcrea.com>tramadol.forumcrea.com</a>  great west healthcare for providers

78 Robertloorm Robertloorm | E-mail | Web | 16. března 2018 v 19:31 | Reagovat

doctor who fob watch  <a href=http://adderall.cmonfofo.com>adderall.cmonfofo.com</a>  online doctor prescription pain medication

79 Robertloorm Robertloorm | E-mail | Web | 18. března 2018 v 17:28 | Reagovat

how does health insurance work  <a href=http://www.palimpalem.com/1/stilnox/>palimpalem.com/1/stilnox/</a>  samsung galaxy note 32gb tablet 10.1

80 Robertloorm Robertloorm | E-mail | Web | 20. března 2018 v 14:53 | Reagovat

touro college of pharmacy  <a href=http://adderall.cmonfofo.com>adderall.cmonfofo.com</a>  community health of central washington

81 Robertloorm Robertloorm | E-mail | Web | 26. března 2018 v 11:25 | Reagovat

banner good samaritan internal medicine  <a href=http://adderall.cmonfofo.com>adderall.cmonfofo.com</a>  10.1 android 4 tablet

82 Robertloorm Robertloorm | E-mail | Web | 28. března 2018 v 10:14 | Reagovat

best pills for penis enlargement  <a href=http://blogscat.com/a/tramadol/>blogscat.com/a/tramadol/</a>  android 4.0 7 tablet

83 Elliottphymn Elliottphymn | E-mail | Web | 30. dubna 2018 v 6:05 | Reagovat

best doctors in america list  http://adipex.uniterre.com/  costco pharmacy prescription prices

84 Elliottphymn Elliottphymn | E-mail | Web | 10. května 2018 v 8:39 | Reagovat

where to buy viagra pills  http://www.jefaismonsite.fr/alprazolam/  tablet for kids nabi

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama