JAK PODVRACET SPOTŘEBNÍ CIVILIZACI A JINÉ ÚVAHY

V silikonové omítce chybí silikon

15. prosince 2015 v 8:36 |  Články
To takhle dnes ráno vstanu, uvařím si kafe a kouknu na zprávy na internetu - a hned jsem na mrtvici. Že já to čtu. Článek, který mě zvedl ze židle, má celý titulek:

V silikonové omítce chybí silikon. Nové fasády opadávají, stavaři krachují

Kousek si přečtěte:
"Vysoká škola chemicko-technologická a Kriminalistický ústav testovaly pro policii silikonovou omítku od zavedené firmy Knauf. Experti zjistili, že v ní žádný silikon není.
"Objednávali jsme si silikonovou omítku, odebrali jsme si vzorek a pak jsem v laboratoři zjistila, že v materiálu není ani půl procenta silikonu," uvedla příklad z vlastní zkušenosti Miroslava Novotná z VŠCHT. "Problém je, že v Česku neexistuje žádná norma pro materiál zvaný silikonová omítka."

Nebo:
"Existuje zde paralela například s nekvalitními potravinami. Knauf prodává na pohled stejný výrobek s názvem Silikonharzputz v Německu. Omítka pro německý trh ale obsahuje minimálně deset procent silikonu, zatímco v Česku jde o nepatrné nebo nulové množství. I přesto se podle úřadů společnost Knauf ničeho nekalého nedopouští. Vyšetřovala ji policie i Česká obchodní inspekce.
Omítka Knaufu má také platný atest státní zkušebny TZÚS."

Nemá cenu si tady třepit hubu a omílat, cože si to z nás dělají západní korporace. O tom bylo už napsáno kde co a je to stejně k ničemu. Spíš by bylo na místě se zamyslet, jak se stavebnictví kvůli nesmyslným předpisům EU změnilo. Já totiž nevěřím, že se hromadné zateplování fasád dělá jen kvůli ekologii. Víte, co je to za kšeft, když se všechny stavby musejí obložit polystyrénem? A na polystyrénu klasická omítka držet nebude. Musí být slepená silikonem.
Když můj pradědeček postavil barák, samozřejmě ho omítl. Omítl ho omítkou, která se skládala z písku, vápna a cementu. Nikde žádný silikon. A omítka se začala loupat a praskat asi tak po třiceti letech.

Že je zapelování domů a jejich utěsňování plastovými okny pěkná blbost, to už se opatrně píše. Lidé se v takových domovech vpodstatě dusí (kdysi jsem o tom psala v článku Alergie na CO2) a byty jsou vlhké a pomalu se v nich objevují různé zdraví neprospěšné plísně. Odborníci v bytech nedoporučují sušit prádlo. Ale ono v dobře zatepletém panelákovém bytě stejně neuschne. Za to, že ušetříme pár korun za vytápění, platíme svým zdravím. Leda bychom si pořídili další drahou vymoženost a to rekupiraci.

Můj muž taky upozorňuje na další velmi neekologický aspekt, který bude jednou doprovázet dnešní hromadné zateplování domů. Co bude s těmi miliony a miliony metrů krychlových polystyrénových desek, až se budou muset vyměnit? Vzniknou z nich za městy nové hory? Budou se za velmi velikého vynakládání energie tavit, aby se z nich vyrobili nové desky?

Za posledních dvacet let se stavební technologie velmi změnily. Používají se materiály, které neprošly zkouškou časem. Používají se proto, že mám to diktuje EU, aby se západní výrobci napakovali a nám se tvrdí, že důvody jsou ekologické. Finanční lobby jsou velmi silné a mnoho evropských směrnic je vytvořeno na jejich objednávku. Jako například ty o zateplování.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Kitty Kitty | E-mail | Web | 15. prosince 2015 v 9:48 | Reagovat

Sleduju to. Proto máme i v havarijním "výměnku" nová dřevěná okna. Proto, aby do něho neteklo zvenku a zevnitř to dobře větralo. Za rok se vejminek zvetil. Vzepřela jsem se tlaku sousedů a nenechala vyměnit stará dřevěná okna za plasťáky. Na Vysočině je potřeba dobrá okna a kdo ví, co udělají plasťáky za pět deset let. I na verandu jsme dali nová dřevěná s dvojskly: sice se taky rosí (volná pára z vaření), ale míň a hlavně těsní přiměřeně, mají taky mikroventilaci i dobré ventilačky. Umělinu do starýho domu nechci. Ústupkem byly oboje venkovní plastové dveře, protože ty staré palubkové nám "odborníci na natírání" zničili při natírání. Zatím slouží dobře, dokonce jsme je mohli zavěsit do původních kovových zárubní. Ty už taky rezaví, ale to je jiná věc... ;-)

2 Van Vendy Van Vendy | Web | 16. prosince 2015 v 20:51 | Reagovat

Všeho moc škodí, to je stará pravda. Tvůj dědeček byl machr ve svém oboru a své práci rozuměl - a taky to podle toho vypadalo.
Přiznávám, že mám taky polystyrenové zateplení a je to znát. Sice ne deseticentimetrové ale pěticentimetrové, ale je to kapku znát. A okna mám taky plastová, už víc než deset let a bez problémů - ale také každý den větrám, ono to chce přece jen aspoň chvíli otevřít, ať proudí vzduch.
Zateplení mám ale jen z jedné, venkovní strany, z druhé strany ode dvora mám zdi normální. Takže až tak obložená natvrdo nejsem :-D
Zaujal mě ten článek o silikonu bez silikonu, pěkný bordel a v podstatě část toho, o čem jsem psala v posledním článku - co není zakázáno, je povoleno a tak vznikají nejrůznější šméčka na lidi. Tohle je ale ohavné.
A nejvíc mě vždycky dostane tvrzení od těch společností, že lidi v Česku to tak chtějí. Kdo to kurva chce? Kdo jim takovou hovadinu nakukal, nějaký spratek, který za několik desítek tisíc vyhotoví nějakou pofidérní zprávu?
To je škoda slov.
O příspěvcích státu na tyhle akce si nedělám iluze, za všechno nějakým způsobem zaplatíme, buď jinou formou nebo svým zdravím. O lobby společností si taky nedělám iluze, dnes se převádí na peníze snad všechno a proto ani ty reklamní kecy v televizi o očkování a vyšetření u doktora mě nechávají chladnou. Nevidím za tím totiž péči o člověka, ale další metodu, jak tahat z lidí peníze (nebo z pojišťoven, ale do pojišťoven hrnou peníze lidi, takže -z lidí.)

[1]: Kitty, je moc dobře, že jsi s tím domem pohla, ty podmínky u vás byly nedliský. Já s plastovými okny nemám problém, měla jsem předtím klasické dvoudílné kastláky, jenže už pořádně zkřivené, a šly i hůř umývat, takže jsem maximálně spokojená. Ale pokud ses rozhodla pro dřevěná okna, rozhodla ses taky dobře a zase vám chvíli vydrží, navíc mají stejné možnosti jako plastovky, tedy mikroventilace, pohodlné otevírání na ventilačku i klasicky a ještě k tomu dobře vypadají. ;-)  ;-)

3 Kitty Kitty | E-mail | Web | 16. prosince 2015 v 21:05 | Reagovat

[2]: Samozřejmě renovace nefinancuju já. Ale přece jen dům byl starý a všechny části docházely. Nejvíc jsem ráda za novou elektriku: nechala jsem si všude udělat zásuvky a dvojí vypínače v jedné místnosti, teď jsem ráda - nemusím se pořád vracet, jen projdu. Ale vždycky to stěhování ven a dovnitř. Zato se často už zpět nestěhuje všechno zbytné ;-)

4 Anidea Anidea | E-mail | Web | 16. prosince 2015 v 23:24 | Reagovat

[1]: Moc dobře děláš, když k věcem přistupuješ s citem :-) Taky mám dvoje okna plasťáky - už od minilých majitelů, a ostatní dřevěné. Domkem profukuje a tak se nám dobře dýchá :-D

[2]: No, tohle všechno mě taky pěkně leze krkem. Co si člověk neuvaří a neupeče sám... Ale i s kvasových chlebem začíná potíž. Asi začali cpát do mouky něco proti životu. 6 let peču úspěšně chleba a teď je najednou třičtvrtě roku potíž s kváskem, umírá mi...
K těm kupovaným omítkám: uvažovala jsem, kdy jsem na stavbě naposledy viděla míchačku. Všude jen kbelíčky s namíchanými maltami. Co by komu udělalo, kdyby zase zedníci házeli do míchačky písek, cement, vápno... a pak omítku natřeli barvou? Věděli by, co v tom je!!!

5 Van Vendy Van Vendy | Web | 17. prosince 2015 v 21:05 | Reagovat

[4]: Přesně tak. I když hodně zedníků dnes používají takové kyblíky a ruční míchajdy, něco jako maximixer. :-D Svým způsobem je to úspornější než tahat míchačkovou potvoru. Nojo, to je ten novej ´úspornej svět.
S tím kváskem jsi mě překvapila, ale jen na půl, mouka se opravdu může zhoršovat, zkus možná mouku od jiného výrobce. Mně se pro změnu kupodivu povedly kynuté rohlíčky, dělala jsem z mouky Ramill, ale to jsem vzala jen proto, že jsem ji měla koupenou - takže jestli to bylo moukou, nevím. Mimořádně dobře mi vykynulo těsto a rohlíčky se povedly bez spálení, u mě obrovský úspěch!
Zkus jinou značku  mouky a uvidíš, co to udělá. (Oni totiž můžou i tu osvědčnou mouku zludračit, jak jsem si všimla... i u jiných výrobků.)
Držím palec. Nebo klidně všechny čtyři. :-D

6 Anidea Anidea | E-mail | Web | 18. prosince 2015 v 21:55 | Reagovat

Míchačky vyhynuly, jen kbelíčky...
Ke kvásku - jasně, že už používám jinou mouku a je to lepší, ale ne tak jako dřív. Připadám si jako debil, 8 let peču pravidelně chleba, kupovaný nejíme. A od jara s tím musím hrozně nadělat, aby hezky vzešel...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama