JAK PODVRACET SPOTŘEBNÍ CIVILIZACI A JINÉ ÚVAHY

Jak jsme se zfašizovali

15. února 2016 v 18:00 |  Články
Vymejvačka, masírovačka. Média v čele s Českou televizí nám dávají čočku. Viděli jste včera na ČT pořad 168? Jedna reportáž se vrátila k demonstracím z minulé soboty. Záběry na obyčejné lidi na demonstracích doprovázely komentáře o fašizmu.

Televize nám poskytla informace, jak čeští lidé demonstrují s fašisty. Jak že se nám to obyčejný český člověk zfašizoval. Tyto pořady, různé komentáře a reakce všelijakých kdekým placených neziskových organizací mají čím dál víc tón propagandy, kterou jsem zažila v dobách normalizace a na kterou se nedá zapomenout. Když to slyším nebo čtu, znovu se vrací do mého slovníku výraz "demagogie" (slovník cizích slov: demagogie je využívání zkreslených zjednodušených argumentů, působících zejména na city a předsudky, k ovlivňování jednotlivců a skupin).
Chtělo by to se zamyslet nad příčinami, proč tolik lidí vyjadřuje nelibost. Když totiž s někým mluvím, neříká, že by chtěl nelegální přistěhovalce poslat do plynu. Lidé říkají, že by se mělo pomoci Syřanům a dalším, kteří z Blízkého východu prchají před válkou. Zejména rodinám s dětmi. Nechápou, proč se pomáhá hordám z kdejakých jiných částí světa a ekonomickým migrantům a proč se jim v Evropě toleruje trestná činnost. Nerozumí tomu, proč NATO nebo vojenské síly členských států EU nechrání hranice Schengenu.
Česká televize, placená povinně námi všemi, nás všechny, kteří nesouhlasíme s oficiální evropskou politikou týkající se imigrace, táty i mámy, staré lidi i studenty, urazila, že jsme fašisti. Nezamyslela se proti čemu že se to demonstruje a proč.
Já osobně bych neměla důvod se chystat na takovou demonstraci, kdyby mi vláda jasně řekla:
- Hele, neboj se. Kdyby se na nás chystala vlna nelegálních přistěhovalců, my tě ochráníme. Postavíme na hranice armádu a nikoho, kdo není opravdu válečný uprchlík, sem nepustíme, protože tvoje bezpečnost jakožto občana této země je nám nadevše. Je to naše základní ústavní povinnost, zajistit bezpečnost svých obyvatel a my to dobře víme. O ty válečné uprchlíky se postaráme a prověříme je, než jim udělíme azyl. Vykašleme se na kvóty EU ať to stojí co to stojí, protože jí není nic do toho, koho pozveme na své území. Musíme v této souvislosti dobře zvážit, kam půjdou tvoje prachy, daňový poplatníku, protože by nás hanba fackovala, kdybychom živili ekonomické uprchlíky, když spousta našich důchodců a mladých rodin žije pod hranicí chudoby a je nutné pořádat sbírky na zdravotní péči pro těžce nemocné děti.
Nechápu tak silný tlak ze strany České televize a většiny dalších sdělovacích prostředků. Qui bono? Proč každý, kdo se bojí uprchlické vlny, dostane nálepku fašouna?
Ona vláda neříká, že sem uprchlickou vlnu pustí. Ale neříká také, co udělá, když budeme muset téhle hrozbě čelit nebo co udělá, až nám EU bude vážně vnucovat povinné uprchlické kvóty. A to je právě ten důvod, proč chce hodně lidí vyjádřit svůj názor.
Česká televize si dala minulý týden záležet, abychom dobře viděli, že na slovenský ekvivalent pražských demonstrací přišlo málo lidí. Nazvala to fiaskem. Ale oni Slováci nemuseli jít demonstrovat proti přijímání nezvládnutelného množství uprchlíků. Jejich premiér říká dost jasně, že je do země nepustí.

Pro případné malé procento méně chápavých čtenářů: ten červený nápis ve fotografii myslím ironicky.
 

7 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 naoki-keiko naoki-keiko | Web | 15. února 2016 v 19:36 | Reagovat

Ten pořad jsem viděla dokonce dvakrát :D v neděli večer a dnes v rámci výuky ve škole, tvl, vidět dvakrát report ze syrských věznic, to jsem vždycky chtěla, haha XD
Co se týká naší české otázky, nebylo by jednodušší místo okamžitého soudu "nechcou uprchlíky, jsou fašisti" spíš hledat důvody proč je nechtějí? Nic totiž není jen tak 8-)

2 Egoped Egoped | E-mail | Web | 15. února 2016 v 19:55 | Reagovat

Doporučuju si ten pořad pustit ještě jednou a dávat větší pozor :)

3 Anidea Anidea | E-mail | Web | 15. února 2016 v 22:18 | Reagovat

[1]: Proboha, to už je agitka jako za komunistů Tohle nám ve škole dělali, že nám vnucovali, co si máme myslet!

[2]: Ano, ano. Budu si to pouštět tak dlouho, dokud na té reportáži nenajdu objektivnost.

4 Egoped Egoped | E-mail | Web | 16. února 2016 v 11:01 | Reagovat

[3]: Stačí si to pouštět do té doby, než zjistíte, že demagogie se dopouštíte Vy.

"Česká televize, placená povinně námi všemi, nás všechny, kteří nesouhlasíme s oficiální evropskou politikou týkající se imigrace, táty i mámy, staré lidi i studenty, urazila, že jsme fašisti." - tohle je příklad přesně podle definice demagogie, kterou jste sama ve článku napsala. Copak to nevidíte?

Kde je v té reportáži řečeno, že jsou to všichni fašisti? Říká se v ní "bok po boku extrémisti, matky s dětmi, důchodci". Což je přeci pravda - ti lidé jsou na stejné demonstraci jako ti extrémisti nebo ne? A že je hrozba fašizace ve společnosti patrná, to je snad jasné každému. Protože se toleruje ta tvrdá rétorika (která je opět popisována v reportáži - o tom ta reportáž taky byla).

Nebyla o důvodech demonstrací, ani o řešení situace. Zabývala se prostě tématem, kdy se ozývají názory, které jsou extrémní (Čechy Čechům, nic než národ, nechte je radši zdechnout, jinak jich tu budou miliony, výhružky lidem v organizacích jako UNICEF apod) a že se to stává pokud ne běžné, tak minimálně tolerované a čím dál častější.

Tak se prosím přestante cítit dotčeně a zkuste se na to dívat jinak, než jste zvyklá a jinak než si přečtete na webech, které se dívají stejným pohledem jako Vy. Protože právě tenhle pocit, že obyčejným lidem se nespravedlivě nadává do fašistů a extrémistům, je jenom další municí pro to tvrdé jádro a jeho větší vliv.

5 Anidea Anidea | E-mail | Web | 16. února 2016 v 19:01 | Reagovat

[4]: Mnohé, co píšete, je pravda. Ale já psala především o příčinách, proč tolik lidí dává najevo nelibost se současnou situací. Dotčeně se cítit nepřestanu.

6 Van Vendy Van Vendy | Web | 16. února 2016 v 20:06 | Reagovat

Viděla jsem na několika stránkách vyjádření i články, kde autor automaticky háže do jednoho pytle s nahnědlými nebo s fašisty každého, kdo nesouhlasí s proimigrační politikou. Jestli to v jednom z pořadů televize cíleně takto nenazvala, neznamená, že v jinýc pořadech tahle úžasná nálepka nepadla. Jinak, co se týká informací ČT, tak je to úplně stejné jako před 89. - změnilo se jen pojmenování. Informuje se zkresleně a jednostranně. Kdyby tu byl náhled z více stran, byť nesouhlasný, pak bych viděla objektivitu.
A co se postavení vlády týče, k tomuto problému, mám podobný názor - neřekli nic, aby své občany uklidnili, nevysvětlili své budoucí kroky, nenastínili svou vizi. To je další věc, která normální lidi zneklidňuje a popouzí. Aspoň většinu těch, kteří mají děti a chtějí pro ně budoucí bezpečný svět. Ale jaký svět nás čeká v době, kdy vláda absolutně ignoruje vlastní občany? Jediné Sobotkovo vyjádření je, že se musí splnit kvóty, pak že se nemusí splnit kvóty, ale stejně sem přijme víc lidí než bylo původně přikázáné (ani proti tomu bych nic neměla, pokud by to bylo ošetřeno po stránce bezpečí) a hlavně, absolutně nereaguje na možnou hrozbu, že se sem nahrnou lidi, kteří budou odkloněni z rakouských hranic, případně vraceni z Německa - a skončí u nás.
Mám z toho hodně špatný pocit. Nehledě že na vlastní kůži můžu doložit rozdíl, jaký má stát přístup k vlastním lidem, co se ocitli momentálně bez práce, a k příchozím migrantům.

7 Anidea Anidea | E-mail | Web | 16. února 2016 v 22:51 | Reagovat

[6]: Vláda asi ani své budoucí kroky nezná. Čeká, až co jí dovolí EU. Já se taky dost bojím, je to asi z mých článků cítit. Trochu závidím těm, kteří v Islámu a imigrantech žádné nebezpečí nevidí.
O Tvé anabázi po úřadech jsem četla na Tvém blogu. Už se to lepší?

8 Van Vendy Van Vendy | Web | 17. února 2016 v 19:08 | Reagovat

[7]: O moc ne. Dnes mi došlo přiznání částky kolem 1600, k tomu 590 na bydlení a 4400 z pracáku. Ale vlastně těch 4400 se už snížilo na 3300, protože po dvou měsících tu částku snižují. Takže bych měla kolem pěti tisíc na měsíc se vším všudy, a z toho platit sipo a uživit se. Sipo dělá teď tři tisíce, zhruba, páč jsem je letos snížila, takže na všechno ostatní mi zbývají asi dva tisíce na měsíc. Nedala bych to, nebýt pomoci jedné osůbky.  Ale snad se rýsuje i práce na obzoru, jen ještě musím zjistit finance, tedy plat, protože ten uváděný nevypadá až tak nejhůř, kolem dvanácti tisíc, jenže je na klasických osm hodin, ale na tomhle místě chtějí šest hodin, takže to bude o něco méně.To mi teprve řeknou, jinak by se mi ta práce i líbila a navíc není daleko na dojíždění. :-? Jo, vím, někdo by za tu částku ani nevstal, ale jsou firmy, které platí pořád ještě i základních 9200, nebo kolik... :-?  No, uvidím.
A co se týká vlády, když si představím Sobotku, Kalouska, Babiše i Schwarzenberga, chce se mi zvracet. A to nejsou zdaleka všichni... :-!

9 Anidea Anidea | E-mail | Web | 17. února 2016 v 22:52 | Reagovat

[8]: No, to se teda umí ten náš stát postarat o lidi, kteří celý život platili daně a pak se dostali do problému. A na kdejaké voloviny včetně cyklostezek, to prachy jsou. My jsme s mužem oba živnostníci. Kdyby se nám něco stalo, jsme taky v háji. Držím Ti palce, ať Ti ta nová práce vyjde a hlavně aby Tě to tam bavilo :-) Jestli se chceš pobavit co Ti naši politici jsou zač, přečti si od Koukolíka Vzpouru deprivantů :-) I když je to spíš k pláči...

10 Van Vendy Van Vendy | Web | 18. února 2016 v 14:41 | Reagovat

[9]: Jj, dík za tip! Nějak bylo, nějak bude, ale tohle mě fakt štve, protože dosud jsem do systému sypala, ať jakoo zaměstnaná nebo jako osvč, i když v problémech a v mínusu, pojištění jsem platila pravidelně (i když na úkor mínusu v kontokorentu, ale to už byl můj problém). A teď když jsem v prdeli, mě stát do té prdele ještě kope. Víš že se vlastně nedivím tomu že lidi páchají sebevraždy z existenčních důvodů? Jestli fakt nemají nic a stát je takhle drbal a neměli z čeho žít a třeba představa skončení pod mostem coby bezdomovci pro ně byla fakt nepřijatelná, nedivím se, že si sáhli na život. Kdo chce v takovém světě žít? A možná měli zrovna v tu chvíli pocit, že je to jediná věc, ve které mají možnost volby. Já je ani neobdivuju, ani nekritizuju, myslím že kdyby v ten moment měli štěstí, že by s nimi zrovna někdo promluvil, nebo dostali práci, neudělali by to. Ale souběh okolností, zoufalství, existenční nemožnost a žádná budoucnost, to udělá s člověkem hodně.
Já měla štěstí, že mi pomohla jedna osůbka, díky čemuž můžu tohle období překlenout, aspoň z nejhoršího. Ale to štěstí jsem mít nemusela, a byla bych na tom vážně zle.
A pak mi někdo může říkat, abych přispěla na nějaké konto nějakého vyžírky, samozřejmě to pojmenují jinak. Za jedna nemám z čeho a za druhé, když vidím jak stát umí rozhazovat, když se mu zlíbí, měl by přispět stát. Škoda slov, zlati. Ať se vám daří s tím podnikáním, není to lehké, v dnešní době.

11 Anidea Anidea | E-mail | Web | 18. února 2016 v 19:00 | Reagovat

[10]: Ono je dost hrozné, že sociální a zdravotní pojištění není nic jiného než převlečená daň, protože je to povinné a počítá se z výše příjmu. Jenže má dole hranici a pak klidně člověk na těhle daních zaplatí víc, než vydělal. Jak můžou být daně vyšší, než příjmy? Jednu mojí kamarádku, když se snažila začít s živností, to utopilo.
Tolik lidí je na tom tak bledě a stát najednou najde kdoví kolik miliard pro někoho jiného, než pro své občany! Koukolík tvrdí, že více než 30% bezdomovců jsou duševně nemocní lidé, kteří by správně měli být v ústavech. Ale to by stát něco stálo. Nejvíc mě ale může trefit šlak, když se vyhlašujou sbírky na léčbu nemocných dětí. Na co teda krucifix tomu státu všichni platíme?
S těmi sebevraždami máš naprostou pravdu! Lidi, kteří nejsou zvyklí na podvodníky omylem podepíšou špatnou smlouvu. Naše zákony jim nepomůžou - prý mají lidi dávat pozor -, pak přijdou o práci a o všechno. Já se taky vůbec nedivím, že si to někdo hodí, když ještě čelí křivdám a nezájmu úřadů. Každý se snaží si z něj ještě urvat.
Jsem ráda, že jsi narazila na pomocnou ruku. Lidé si holt musejí pomáhat mezi sebou, když ten náš stát nepomůže... Doufám, že se Ti blýská na lepší časy, všimla jsem si na podzim na Tvých článcích, že nejsi v pohodě.

12 María María | Web | 24. února 2016 v 23:22 | Reagovat

Nejvíc mě momentálně vytáčí, jak sami redaktoři s klidem střídají výrazy "uprchlíci" a "migranti" - a to i v jednom článku o jedné skupině lidí - a pak označují za fašistu každého, kdo všechny ty "uprchlíky" nevítá s otevřenou náručí.

13 Anidea Anidea | E-mail | Web | 25. února 2016 v 11:31 | Reagovat

[12]: Ano, dělají z nás nejen hlupáky, ale lidi veskrze záporné. A my jen nechceme zlou budoucnost pro své děti.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama