JAK PODVRACET SPOTŘEBNÍ CIVILIZACI A JINÉ ÚVAHY

Podivuhodná rétorika

8. února 2016 v 11:32 |  Články
Od včerejšího odpoledne na Aktuálně.cz visí článek od Martina Fendrycha s titulkem Na cestě do pekel: Spořádaní taťkové a mamky podpořili nácky, násilí, vypalování

Článek se stále drží i nad aktuální zprávou o stávce taxikářů, za tak důležitý je považován. I já ho považuju za důležitý. Dokonce až tak, že vám o něm píšu. Vadí mi na něm - a to se týká celkového pohledu na sobotní události nejen v Praze - oficiální pohled a způsob informování hlavních médií. Prostor, který je věnován bojůvce v cenru Klinika a drobným střetům mezi odpůrci a příznivci islamizace Evropy je nesrovnatelně větší, než snaha o nějakou reflexi, proč vlastně ti pitomí čeští taťkové a přiblblé mamky (jako jsem já) podporují nácky. Ve skutečnosti jsem se demonstace chtěla zúčastnit proto, že jsem proti násilí (například na ženách a donesly se ke mě zprávy o teroristickém útoku v Paříži) a vypalování (viděla jsem záběry hořících aut z Paříže, když se vzbouřila muslimská mláděž v no-go zóně).

Jasně, že se považuju za spořádanou mamku. Osobně se mě dotýká toto Fendrychovo tvrzení:
"Podivuhodně nízká je informovanost protestujících (v době dokonalých informačních technologií, ale díky tomu také snadno šířené propagandy); snadno přejímají vize typu: "Islám ovládne Evropu". Bez přemýšlení. Jejich vůdci opakují stále dokola ty samé nesmysly: "přicházejí zdrcující většinou mladí muži", jde o "invazi", mezi uprchlíky jsou "tisíce bojovníků Islámského státu"."
Hodně o tom přemýšlím. A nakonec musím přiznat, že věřím, že by Islám mohl ovládnout Evropu, když nebudeme klást odpor. Věřím, že většina nezákoných přistěhovalců jsou mladí muži. Snad nejsou všechna videa na internetu, která ukazují průvody běženců, zmanipulovaná nacisty. A bojím se, že jsou mezi nimi opravdu bojovníci IS.
"Podivuhodně nízká je informovanost" národa je cílem a dílem oficiálních médií. V posledních měsících s hrůzou sleduju evidentní cenzuru nejen u nás, v Česku. Pokud je národ špatně informovaný, on sám za to nemůže. Kdyby věděl, že může věřit předkládaným informacím, pak by možná neprotestoval. Podivuhodně nízká informovanost je vidět zejména v tom, že opravdu nikde jsem neviděla souhrn toho, o čem byly projevy k lidem na demonstracích.
Velmi zajímavý z hlediska rétoriky je tento Fendrychův odstaveček:
"Ale hlavně se tážete: Opravdu jim je šum a fuk, že někdo trpí, je o hladu, nemá nic a prchá před smrtí? Kašlou na to? Proč? Aby sami nemuseli něco málo obětovat?"
Jsem dost stará na to, abych si pamatovala projevy politiků a angažované texty v době komunistické normalizace. Agitky, které měly burcovat lid a manipulovat názory obyčejných lidí. Po přečtení tohoto odstavce jsem měla pocit, že jsem se ocitla v minulosti před třiceti lety. Za nebezpečné považuju také to, že nová generace tenhle způsob manipulace nezažila a tak to nemůže rozeznat. Myslím, že text je cílen právě k mladým lidem a možná je chce poslavit proti generaci rodičů.
Vůbec nic samozřejmě nemám proti příchodu rodin ze Sýrie. O nutnosti pomoci nemůže být sporu. Když navíc západní Evropa jejich neštěstí významně spoluzavinila. Ale co tady dělají statisíce lidí ze severní Afriky a dalších zemí, kde válka není? Tenhle odstavec je velmi manipulativní a přes naše ušlechtilé city v nás má vyvolat pocit viny.
Dělá mi starost věta, která končí "něco málo obětovat". Co obětovat? Možná rovnoprávnost žen. Nebo svobodu vyznání.
Martin Fendrych nás nepřímo upozorňuje na paralelu se vzestupem fašizmu v Německu před druhou světovou válkou. Ta paralela je nabíledni, ale dá se na ní podívat i z jiné strany. Tehdejší evropské mocnosti sice o cílech Hitlera byly informovány, ale ustupovaly mu, podepisovaly s ním mezistátní smlouvy a i jinak mu lezly do zadku s důvěrou, že se pak bude chovat slušně. Těšily se, že se nejprve vrhne na Stalina. Všichni víme, jak to dopadlo a že se Hitler moc slušně nechoval.
Celá Evropa dnes ustupuje Islámu. Jestli bude platit předválečná paralela, nemusí to dobře dopadnout. Jedno z heslel, které nesl někdo z účastníků demonstrace proti islamizaci znělo nějak jako "Posledním demokratickým aktem v Evropě bude výhra muslimů ve volbách".
Základní princip demokracie se dá shrnout do lapidárního "hlas lidu - hlas boží". Nikdo dnes nemůže vědět, jestli názor demonstrujících proti islamizaci tuhle sobotu reprezentuje opravdu většinový názor celého národa. Na to si oficiální média dávají pozor. Ale pokud by to většinový názor byl, vláda by se měla podřídit. Nakonec jedna důležitá informace ve Fendrychově článku je - že se demonstrací proti islamizaci opravdu zúčastnily tisíce lidí. Z jiných oficiálních zpráv to tak jasně nevyplývá.
Abych se nedostala do podezření, že Fendrychovy výroky trhám z kontextu, tady je odkaz na jeho celý článek:

Zdroj obrázku: http://www.reflex.cz/clanek/zpravy/69169/pegida-tolik-netahne-vyjimkou-byla-praha.html
 

6 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Van Vendy Van Vendy | Web | 8. února 2016 v 12:04 | Reagovat

Ten článek jsem četla, už koloval na facebooku. A stejně jako tobě mi to zasmrdělo manýrem z předosmdesátdeváté éry. Jak se furt mluvilo o nepříteli lidu a protisocialistických živlech.
Tohle je úplně to samý, navíc brnkačka na city (opravdu jste takový svině, že nechcete pomoct ubohým umírajícím a trpícím, opravdu nejste schopni slevit ze svých standartů a rozdělit se? - za sebe odpovídám, nejsem ochotna slevit ze svých standartů, protože je nemám vysoké a rozdělit se taky ne, protože jsem oficiálně pod hranicí bídy. Ať se kurňa rozdělí ti, co na to mají, notabene, na prchlíky je vyčleněno přes sto čtyřicet milionů korun (zajímavé, kde se ty peníze tak najednou vyčarovaly).,
Ale bez ohledu na tohle se mi fakt nelíbí ten zavádějící jednostranný pohled. Na fejs jsem k tomu napsala, že mistr Fendryk si neuvědomil, že spořádaní taťkové a mamky se prostě bojí o budoucnost svých dětí. Navíc, tohle, pokud by byla pravda - myslím tím islamizaci Evropy - by bylo horší než nacismus v 39., horší než druhá světová a navíc by tady nebylo možné vítězství ani cesty zpátky, protože zatímco nacismus byl pouhá ideologie, která se dala zvrátit nebo opustit, tohle je ideologie propletená s náboženstvím a tam se to nedá opustit, žádnej spořádanej muslim neodolá, když mu někdo položí obrazně nůž na krk a řekne hele ty nechceš spolupracovat? Ty nevěříš v Allaha a jeho proroka? A tady končí veškeré argumentace a veškeré vysvětlování,nikdo z muslimů neřekne, že to Allah nechtěl nebo že v Allaha nevěří. A tak udělá třeba i to, co sám o sobě nechce. Navíc, jsou trendy, podle výzkumů, že i takzvaně umírnění muslimové jsou přes 60% pro právo šaría. Takže, kde to jsme? A hlavně, kde bychom jednou mohli být?
Ještě horší než nacismus, 39. a okupace Evropy totiž je, že islamizace Evropy může nastat naprosto regulérně a demokraticky. Volbami muslimů a jejich početně nadměrnému vlivu. Stačí, když se jich za pár let nebo za pár desítek let dostane dost do politiky a zcela oficiálně si uzákoní své zákony a svá pravidla.
A ti vypatlaní sluníčkoví blbci si možná budou rvát vlasy a říkat si- jak jsme to mohli dopustit- ale to bude jediné, co se bude moct, protože bude pozdě a hlavně, nezvratně.

2 Jitka Jitka | Web | 8. února 2016 v 12:09 | Reagovat

Já se nemůžu zbavit dojmu, že utečenci zbídačelí válkou, vypadají jinak, než ti, kteří se valí Evropou. Mám dostatečně vyvinuté sociální cítění a nejsem proti pomoci potřebným, ale kdo z těchto lidí je opravdu potřebný? Když vidím jak nabízené jídlo , které jim dávají dobrovolníci u vlaků, kterými přijíždějí odhazují a nic jim není dost dobré, mám pochybnosti. Buď nás média neinformují objektivně a vytahují jen to, co se jim právě hodí, nebo tomu nerozumím.

3 Van Vendy Van Vendy | Web | 8. února 2016 v 12:09 | Reagovat

P.S. naprosto chápu tvé důvody.Vem si, že já děti nemám a mohlo by mi to být šumák, co bude v příštích letech a v příštích generacích, ale nedovedu si představit tuhle krajinu zaneřáděnou mešitami, ženský v černých nebo jakýchkoliv barevných hadrách od hlavy k patě, a holčičky s obřízkou, notabene chlapečky, kteří budou už od malička vychovávaní k na prosté neúctě k ženám, tedy i ke svým matkám nebo babičkám. Věřím že je spousta muslimů, se kterými je možné vycházet a kteří nejsou agresivní a chtějí si žít prostě své životy, ale i tihle se dají pod vlivem událostí přesvědčit, že přísnější náhled je žádoucí.
Myslím že přemýšlíš rozumně a dovedeš si představit budoucnost pod vlivem islámu. Škoda, že takových není víc. A je smutné, že ČT i Čro informují takhle zavádějícně, tam opravdu neslyšet oboustranný náhled, jen vybrané věci, které škodí odlišnému názoru a které dělají z každého jen nesouhlasícího téměř nácka nebo rasistu.

4 Anidea Anidea | E-mail | Web | 8. února 2016 v 12:13 | Reagovat

K tomu, co píšeš už není co dodat. Myslím si úplně to samé. Panu Fendrychovi jsem napsala na jeho e-mail. Poslala jsem mu odkaz na tenhle článek, protože pod tím jeho nejsou možné komentáře.

5 Anidea Anidea | E-mail | Web | 8. února 2016 v 12:14 | Reagovat

[1]: Komentář č. 4 je pro Tebe, nestiskla jsem "reagovat" :-)

6 Anidea Anidea | E-mail | Web | 8. února 2016 v 12:16 | Reagovat

[2]: Ano, taky jsem velmi zmatená. Stále nemůžu uvěřit tomu, že se svými názory jsem najednou nácek a extrémista.

[3]: Možná, že podobně smýšlejících je víc, než si umíme přdstavit - po celé Evropě - ale jsou dost důsledně umlčováni a zostouzeni.

7 Pražský poděs Pražský poděs | E-mail | 8. února 2016 v 12:51 | Reagovat

Chápu přirovnání "bojůvka". Respektive chápala bych to z úst mého brazilského kamaráda, porovná-li to s protesty/stávkami, či demonstracemi v jeho rodném Sao Paulu, kde do sebe lidé v klidu střílí a když jim to není málo, tak do nich suverénně střílí i vojenská policie. Nádhera. A kdyby to bylo u nás? Slovy předsedy Macha: "zbraně každému rozumnému člověku". Jak moc rozumný ten člověk je, to už asi záleží na jeho vlastním úsudku, viz onen muž, co si na Hradčanském náměstí jen tak z radosti a nadšení střelil do vzduchu, proč taky ne, žeano. Jak by to asi dopadlo, kdyby si takhle z čistého nadšení chtěli střelit do vzduchu všichni přítomní? Nebo lépe si jen tak z čistého nadšení střelit do opačného názorového tábora... Mimochodem, ono od slov není daleko ke skutkům. Věta "Stejně vás všechny postřílíme" tam padla v mnoha podobách od velké spousty lidí.
Nikdo sice nikoho zatím nepostřílel, každopádně ona "bojůvka" se asi lidem uvnitř Kliniky v momentě napadení jako jen taková mališkaťoušká drobňoušká "bojůvka" nezdála...

Celá Evropa islámu neustupuje, takhle se ta věta přece vůbec nedá poskládat a absolutně nedává smysl. Islám Evropu opravdu neovládne, co třeba Andalusia ve středověku? Balkán nyní?
Já bych ty paralely hledala právě tam, že model, co má nahánět strach ve smyslu fašizace zvnějšku (islám a ti zlý muslimové hahaha)  je naopak divadýlko pro fašizaci z vnitřku. A jak pěkně nám to funguje. Vy sama jste podle slov v článku učebnicovým důkazem tohoto nebezpečí.
Rétorika článku mi příliš podivuhodná nepřijde. Jistě je plná emocí, ale emočně napjatá tahle situace prostě je. Bohužel. Snahy se ji snažit řešit rozumně právě bez projevů emocí a výkřiků "Všechny vás stejně postřílíme" je to, co je nejvíc potřeba. Aby se nám historie neopakovala...

8 Anidea Anidea | E-mail | Web | 8. února 2016 v 14:08 | Reagovat

Díky za Váš názor. (Ta pistole byla plynovka. Tím někoho zastřelit nejde). Abychom nakonec úplně všichni ze všech názorových skupin nepropadli demagogii.

9 Kalypsó Kalypsó | E-mail | Web | 8. února 2016 v 19:52 | Reagovat

Přesně jak píšeš. Národ ani nemůže být informovaný, když média nám předkládají jen strohé informace a navíc poupravené, aby se jim to hodilo. Cenzura je všude. Blokují se stránky, na nichž je zveřejňován jiný názor, než který se hodí našim politikům. Bojím se, že za chvíli nebudeme moct své názory vyslovit nahlas, abychom náhodou neskončili v base. Také si myslím, že tato muslimská invaze nemůže dopadnout dobře, protože se zde neintegrují, nepřizpůsobí se a jen budou lákat mladé lidi, aby k nim konvertovali, což se může s jejich vymýváním mozků docela dobře povést. A ano, bojím se toho! Nejsem xenofob, protože se nebojím něčeho, co neznám. Bojím se konkrétních znaků jejich "víry". Chci žít v bezpečném demokratickém státě a chci bezpečí a svobodu i pro svou rodinu. Chci, aby mé děti měly možnost kvalitně žít a nebály se projevit svůj názor svoji vůli.

10 vik vik | Web | 8. února 2016 v 20:18 | Reagovat

Nejsem proti tomu, aby se pomohlo těm, co to potřebují. Ale v tomto případě se bojím, že i kdyby se zajistilo slušné bydlení, práce, obleční, potraviny .. no vše potřebné všem, kdo to aktuálně potřebují, tak se nevyřeší nic a ještě se tím podpoří příliv dalších a dalších uprchlíků. Nelze vyřešit problém jinde, než kde vznikl. Tady můžeme "zalepit" jen ty nejhorší následky, ale samotný problém zůstane, takže cokoli, co se tady v Evropě podnikne, je vlastně jen dočasné řešení. Bojím se ale, že než se opravdu "něco" radikálního udělá, nebude už Evropa tou Evropou, co byla kdysi.

11 Egoped Egoped | E-mail | Web | 8. února 2016 v 22:21 | Reagovat

Muslimů je v ČR pět a půl, za minulý rok se jich do Evropy dostaly statisíce - u nás z nich však nechce zůstat žádný - a v Praze se i přesto sejde několik tisíc lidí na demonstraci proti islamizaci. Vedle krajně pravicových extrémistů jdou se státními vlajkami v rukách i normální lidé. Pravda, taky jsem si vzpomněl na třicátá léta v Německu a Itálii.

12 Anidea Anidea | E-mail | Web | 8. února 2016 v 22:41 | Reagovat

[11]: To je opravdu složité. Neznám osobně nikoho, komu by u nás (v ČR) vadily menšiny například Vietnamců. Až donedávna jsme já i kde kdo, koho znám, nehodnotili lidi podle rasy nebo vyznání, ale podle toho, jestli pracují a neubližují ostatním. Ale i zprávy z oficiálních sdělovacích prostředků obsahují informace o násilných činech příslušíků islámského vyznání. Já osobně mám prostě strach, aby i u nás nakonec muslimové nevytvořili velmi veliké skupiny nebo dokonce no-go zóny. Že jich tu je málo vím. A jsem ráda. Znovu zdůrazňuji, že jiní cizinci ve mě podobné pocity nevyvolávají.

13 Anidea Anidea | E-mail | Web | 8. února 2016 v 22:43 | Reagovat

[10]: A nemusí svojí pomoc zvládnout. Nakonec začne strádat nedostatkem jak původní obyvatelstvo tak i nelegální přistěhovalci a co nastane pak si ani představit nechci.

14 Anidea Anidea | E-mail | Web | 8. února 2016 v 22:44 | Reagovat

[9]: Díky, líp bych to nenapsala. Nemám vůbec co dodat :-)

15 Egoped Egoped | E-mail | Web | 9. února 2016 v 12:18 | Reagovat

[9]: Můžu se zeptat, jaké konkrétní stránky s názory, které nevyhovují našim politikům, jsou blokovány? Kromě Fb IVČRN, které vypnul sám Facebook. Nebo ta cenzura, o které mluvíš? Už jsem tyhle stesky viděl víckrát a i tak všude stále vidím blogy a veřejné výroky lidí různého názoru, i politiků - pan prezident by mohl povídat. Demonstrace jsou ve všech sdělovacích prostředcích. Že Íránec znásilnil 10 letého chlapce ví během dne celá republika.

Každý přeci musí vidět, že těch negativních informací je v našem prostoru plno, což se taky projevuje na náladách společnosti. Nebo máš pocit, že převládá "sluníčkovský" pohled? :)

16 Pražský poděs Pražský poděs | E-mail | Web | 9. února 2016 v 13:20 | Reagovat

[8]: Ano, šibenice byly také "jenom" symbolické...

17 Pražský poděs Pražský poděs | E-mail | Web | 9. února 2016 v 13:20 | Reagovat

[9]: *náboženství

18 Van Vendy Van Vendy | Web | 9. února 2016 v 15:32 | Reagovat

[15]: Kromě IVČRN jsem viděla příspěvky, které se později ztrácely - byly mazány. Příspěvky z různých stran, konkrétní jednu stránku neřeknu.

19 Van Vendy Van Vendy | Web | 9. února 2016 v 15:34 | Reagovat

Konkrétně si vzpomínám na velmi emotivní článke pana Yekty Uzunoglu, který psal vzpomínku na smrt své matky, která byla zavražděna na ulici, před očima celé rodiny, a oni si ji nesměli ani vzít domu. Ten článek o půl dne později zmizel. A pan Uzunoglu jej rozhodně nesmazal, protože jej překvapila zmínka od ostatních, že článek není k vidění.

20 Anidea Anidea | E-mail | Web | 9. února 2016 v 18:29 | Reagovat

[15]: a [19]: Například jednou tady na Blogu shodili Prvopodstatu za článek o Transatlantické smlouvě. Hodnocení obsahu Prvopodstaty je věc názoru, ale je to blog, kam chodilo denně několik tisíc lidí. Autoři si našli jinou doménu s koncovkou com a mají klid.

21 Egoped Egoped | E-mail | Web | 10. února 2016 v 11:35 | Reagovat

Škoda, že (zatím) neodpověděla Kalypsó [9]:, ale třeba se sem ještě podívá.

[19]: Na jakých to bylo stránkách už nevíte? Jestli tady, což vypadá jako oficiální blog pana Uzunoglu: http://yektauzunoglu.com/2016/01/06/moje-mama/ (pokud je to i ten inkriminovaný článek?) I na jeho FB účtu je odkaz na tento text (dokonce během několika dnů přeložený do více jazyků - všechny odkazovány z FB na blog)  Ten samý je pak k přečtení i zde: http://www.novarepublika.cz/2016/01/kurdske-utrpeni-v-techto-dnech.html z téhož data

[20]: na http://prvopodstata.blog.cz/ je naposled zpráva o pozastavení blogu z důvodů porušování Všeobecných podmínek. To může být vzhledem k objemu článků dost těžké určit, co se Blogu.cz přesně nelíbilo. Jsou tam mraky textu o různých tématech, i jiné články o TTIP - a jsou nromálně veřejné, dostupné. Proč myslíte, že to bylo kvůli článku o TTIP? Porušení Všeobecných podmínek není zase tak těžká věc.

22 Anidea Anidea | E-mail | Web | 10. února 2016 v 18:15 | Reagovat

[21]: Každá informace se dá zpochybnit. Odkud to vím Vám bohužel napsat nemůžu, ten zdroj by asi nebyl rád. Ona taková diskuze je vlastně neplodná, protože se nemůže stát, že bych Vás přesdvědčila a ani, že byste Vy přesvědčil mě... Nicméně Vám trochu závidím (opravdu, přísahám, že tohle píšu bez jakékoliv ironie nebo sarkazmu, myslím to fakt vážně), že Váš svět je ještě víceméně v pořádku a že nemáte obavy o budoucnost. Já se totiž opravdu bojím a nedělá mi to dobře. Bojím se o budoucnost svých dětí. Bojím se, abych je neviděla třeba trpět a umírat.

23 Egoped Egoped | E-mail | Web | 10. února 2016 v 22:48 | Reagovat

[22]: Vy byste měla v tomto případě přesvědčovat mě :) Ale podle toho, jak jste odpověděla... Že to vlastně říct nemůžete... To je pak těžký.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama